Квадрат би могао да иде и до 10.000 евра!
"Цене станова неће пасти у наредном периоду" КУПОВАТИ ИЛИ САЧЕКАТИ Ево шта саветује СТРУЧЊАК ЗА НЕКРЕТНИНЕ
Индекс цена станова, упркос најавама да ће доћи до њиховог пада, према подацима РГЗ, ипак расте. У свим градовима, а нарочито у Војводини, забележен је и раст продаје, али потражње.
У Србији је у трећем кварталу ове године повећана потражње за становима, а забележено је 11.473 уговора о промету станова, што је 16,8 одсто више него у истом периоду прошле године, уз укупну вредност од 1,01 милијарду евра, односно 31,3 одсто више него у исто време прошле године, објавио је данас Републички геодетски завод (РГЗ). Највећа продаја некретнина, забележена је у Војводини 22,6 одсто, потом следе Шумадија и Западна Србија са продајом од око 16 одсто.
Београд са 13,5 одсто тек је на трећем месту по промету и продаји некретнина.
Према речима Милића Ђоковића, стручњака за некретнине, у принципу, продаја станова генерално је изједначена у свим градовима Србије.
– Овде се ради о статистичким подацима од којих се узима просек, када се у Централној Србији укупно прода на пример пет кућа или станова који су у понуди онда имате продају од сто одсто, а када уземо Београд за пример где у понуди имате на пример 20.000 станова, од којих је продато стотину њих тада је и проценат продаје мањи, статистички ти бројеви не могу бити компаративни – рекао је Милић Ђоковић за Бизпортал и додао да је, генерално гледано, продаја станова и некретнина ипак добра.
Проблем српског тржишта стамбених некретнина није у недовољној понуди, јер је она свуда добра. Међутим, по његовом мишљењу, проблем лежи у начину и приступу рада, јер за разлику од Београда у коме инвеститори диктирају цену, ситуација у другим градовима је стабилнија.
– Кров над главом на кредит може да приушти већина људи који имају просечна примања. И Ниш, Нови Сад, Чачак, па и Крагујевац имају реалније цене некретнина. На северу је то Суботица, тамо се пристојни станови налазе по ценама између 700 евра. У овим градовима пристојни станови су, чак и у новоградњи, између 1.000 и 2.000 евра квадрат – казао је Ђоковић.
За разлику од других градова, инвеститори у Београду диктирају нереално високе цене. Ђоковић је као пример навео новоизграђену зграду у којој је продаја станова почела јуче.
– У Београду је то нереално, ето на пример јуче је почела продаја станова у згради која је новоизграђена. Иницијална, односно почетна цена станова је 7.500 евра по квадрату. У тој згради цена станова, односно цена квадрата може само да порасте, и према неким проценама коштаће 10.000 евра – објаснио је наш саговорник.
Цене у околини Београда су реалније
Као решење, стручњак за некретнине предлаже куповину станова у близини Београда, јер општине и градови попут Панчева, Старих и Нових Бановаца и Лазаревца нуде некретнине по ценама које су ниже од београдских централних општина.
– Цене квадрата у Бановцима и Панчеву су ниже, посебно у општинама близу Београда. У тим местима која нису далеко од главног града, има моного лепих зграда и много лепих станова. Човек може да се скући за 1.500 до 2.000 евра по квадрату. Људи могу да бирају, јер је и понуда јако добра – рекао је Ђоковић.
У ком правцу ће се кретати тржиште
Када је у питању даље кретање цена на тржишту некретнина, Ђоковић сматра да није реално очекивати неки даљи пад цена, чак према његовом мишљењу, уколико дође до повећања потражње за квадратима у фебруару, могућ је и раст цена некретнина.
– Могуће је и повећање цена уколико се повећа потражња. Мој неки савет би за наредни период би био: „Будимо реални у очекивању“. Људи треба да знају да од пада цена нема ништа, такође нема ништа ни од чекања. Ја свима саветујем да уколико имају могућности и желе да пазаре стан, треба да га купе што пре – закључио је стручњак за некретнине Милић Ђоковић за Бизпортал.