ДОК СЕ ЧЕКА НАСТАВАК ОБНОВЕ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ Санација таванице по окончању прописане процедуре
Након што је део плафона у мушком тоалету Основне школе „23. октобар” у Сремским Карловцима отпао недавно, не повредивши срећом никога, родитељи су покренули онлајн петицију којом између осталог траже од локалне самоуправе да предузме потезе за хитну санацију штете и обезбеђење дугорочног решења за тај део објекта.
Председник општине Дражен Ђурђић каже да санација није спорна и да у буџету има довољно новца за то јер је сума намењена карловачкој основној школи ове године за два милиона динара већа него лане, али инсистира на поштовању прописане процедуре за интервентне радове да се не би десило, у случају да дође до проблема, да се не зна ко је одговоран.
–Школа има техничку документацију за реконструкцију целокупног објекта и у тој ванредној ситуацији треба проверити са пројектантом да ли је тај део међуспратне таванице предмет обнове предвиђен пројектом – каже Ђурђић. – Ако јесте тим боље, а ако не треба урадити пројекат за санацију таванице. Пројектант и то онај који је урадио пројекат обнове целе школе треба да утврди поступак по ком ће се реконструисати тај део објекта, након тога се бира извођач и изводи санација, а за то време тоалет неће бити у употреби.
Зграда основне школе последње је дело чувеног српског архитекте Владимира Николића у Карловцима, саграђена између 1912. и 1914. године, за чију комплетну реконструкцију је израђена техничка документација и прибављене све дозволе закључно са прошлом годином. На основу те документације обновљена је јужна фасада лане.
Неопходна експертиза
У ОШ „23. октобар” кажу да су по налогу Министарства просвете и грађевинске инспекције дужни да сачине извештај о стању конструкиције школе, које је 2020. када је рађен пројекат за обнову било задовољавајуће. Због навонастале ситуације биће процењено и стање у спорном делу где се налази мушки тоалет и на основу тог елабората предузеће се прописане мере.
По Ђурђићевим речима, прошле године урађено је онолико колико је било новца. Како каже, тадашње руководство општине конкурисало је само за предњу фасаду, али је упитно да ли би била одобрена целокупна сума да је тражена.
Вредност комплетне реконстукције школе, каже први човек општине, по техничкој документацији је нешто више од 650 милиона динара.
–За изградњу нове школе потребно је од 450-500 милиона динара до 700 - 750 милиона са спортском салом. Ми смо у пат позицији. Нити да градимо нову школу, нити да реконструишемо ову која је, сигуран сам, најзахтевнији школски објекат у Србији. Највећи проблем је то што општина нема своје земљиште. Огромне паре су потребне за реконструкицју. Добро је што је пројектом обухваћена и обнова сутерена, чиме се стварају услови да се обезбеди дневни боравак за ђаке – каже председник општине и додаје да је крајем 2024. техничка документација за обнову школе комплетирана тиме што је пројекат климатизације и вентилације фискултурне сале добио сагласност Сектора за ванредне ситуације МУП-а.
То је, како објашњава, омогућило да пројекат реконструкције школе уђе у најужи круг Министарства за капитална улагања за финансирање у 2025. години. Почетком године од седам школа које су у тој групи, одобрен је новац за две.
– Ми смо остали у групи приоритета који чекају на паре. Не верујем да ће нам одобрити сав новац. Ако нам ресорно министарство додели и 200 милиона, то нам је сасвим довољно да кренемо у следећу фазу радова и више није ни реално да се потроши за годину дана. Верујем да ће врло брзо да се крене са реализацијом пројеката и да ћемо видети наставак радова на школи – каже Ђурђић.