ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ДАЈЕ ЗАНИМЉИВУ ПОНУДУ ЗАПОСЛЕНИМА Плаћа раднике да не раде дословно ништа, да ли уговор о раду има смисла?
Како бисте поступили ако вам компанија понуди да годину дана не радите ништа, а добијате плату, при чему не смете дати отказ и прећи у редове конкуренције на том тржишту?
Понуда би се многима учинила примамљивом и многи би вероватно одмах пристали, но питање је како би се осећали већ након 5-6 месеци без неког конкретног посла и конкретних пројеката.
С таквим проблемом суочавају се неки запослени у Google-у, односно њиховој компанији за развој вештачке интелигенције DeepMind. Како је то путем платформе X открио један бивши запослени DeepMinda (сада је у Microsoftu) Нандо де Фреитас, Google је с неким запосленима потписао такве уговоре због којих неки АИ девелопери могу бити запослени и годину дана, без неког конкретног задатка и рада на пројектима. Ако се питате зашто би то урадили, одговор лежи у конкуренцији. Дакле, радије ће плаћати људима добар новац да не раде ништа, него их пустити да своје вештине искоришћавају за развој конкурентских производа.
Сврха таквих уговора је заштита пословних тајни и осетљивих информација, односно како би спречили да запослени оснују своју компанију и досадашњем послодавцу "украду" клијенте. Основни елементи уговора могу укључивати трајање забране (у случају Google-а и по годину дана), место пословања, врсту делатности која се обавља и слично.
Не потписујте такве уговоре
Фреитас каже како је најбољи начин да се избегну овакви проблеми непотписивање уговора с таквим клаузулама. Но, када се људима укаже прилика за рад у Google-у, многи ће пристати, не обазирући се превише на такве ставке у уговору због којих би могли упасти у ситуацију у којој ће зарађивати новац, а неће радити.
С обзиром на то да је данас АИ присутна у већини производа и услуга, чини се прилично невероватним да постоје стручњаци за ову технологију које Гоогле не би могао искористити у неким актуелним пројектима, већ их држи у компанији без посла. Иако је америчка Савезна трговинска комисија забранила такве уговоре с којима се запосленима онемогућава рад за конкуренте у неким савезним државама попут Калифорније, DeepMind је формално британска компанија па вероватно у томе лежи разлог зашто може потписивати такве уговоре са запосленима, коментаришу на Том’с Hardware-u.
Новинари су контактирали и Google и од компаније затражили појашњење ситуације, а из ове фирме нису демантовали те наводе. Наводе како су уговори "у складу с тржишним стандардима" те да, с обзиром на то да је природа њиховог посла "осетљива", користе такве уговоре о забрани тржишног такмичења како би заштитили своје интересе.
Telegraf Biznis