САВЕТ ЗА ПРЕХЛАЂЕНЕ Немојте ОВО да пијете, само ће вам погоршати стање
Топли напитак се често сматра леком за различите респираторне болести, попут прехладе или грипа, а студије показују да они могу помоћи у ублажавању симптома као што су цурење из носа и упала грла.
Међутим, када је кафа у питању, ствари нису тако једноставне, а један од најважнијих разлога је то што нас држи буднима, а када смо болесни, телу је потребан одмор.
„Кофеин је стимуланс и иако вероватно неће имати много утицаја на оно што можда пијете, његова стимулативна природа може бити контрапродуктивна“, каже Суан Хасиг, професор епидемиологије у школи јавног здравља Универзитета Тулане у Новом Орлеансу.
„А када се носите са вирусном инфекцијом, заиста морате добро да се одморите.“
Наиме, сан помаже организму да се избори и опорави од вируса, а пошто је сврха кафе да нас држи буднима, може нам отежати сан који нам је у том тренутку потребан. Исто важи и за енергетска пића, која често садрже више кофеина него шоља кафе, каже Хасиг.
„Превише кофеина може бити лоше за вас чак и када сте најздравији“, рекао је Хасиг, а када се конзумира у великим количинама, кафа може да нас дехидрира.
„Такође, будите опрезни када конзумирате кофеин јер, осим што дехидрира, има и благи диуретички ефекат“, рекао је за Хафингтон пост др Данијел Монти, председник Одељења за интегративну медицину и науке о исхрани у Филаделфији.
Имајте на уму да ово ипак није тачно за све: недавна истраживања показују да људи који редовно пију умерене количине кафе не дехидрирају због тога, али се блага дехидрација јавља код оних који нису навикли на кофеин и пију много тога одједном.
Дакле, ако иначе не пијете кафу, није добра идеја да изненада скувате пуну шерпу кафе када сте прехлађени или имате грип. Уместо тога, важно је хидрирати се водом, рекао је Монти.
„А ако повраћате или имате дијареју због болести, посебно је важно да обратите пажњу на хидратацију (вода, а не кафа)“, додаје.
„Хидрација може да буде забрињавајући фактор ако је болест озбиљна и у питању је, на пример, тежи грип“, рекао је лекар и додао да тада кафа није добра јер може да поремети и стомак.
„Неке инфекције попут грипа такође могу изазвати гастроинтестиналне симптоме, а погоршање целог система од желуца до црева једноставно није добра идеја“, каже Хасиг.
У том случају саветује да прескочите и јутарњу шољицу кафе. Иначе, нема ништа лоше у једној шољици кафе, посебно у првој половини дана јер може да спречи главобоље и да нам помогне да се крећемо, рекао је Хасиг, али треба бити умерен и довољно се одмарати.
„Веома је важно одржавати добар ниво хидратације у сваком тренутку, посебно током болести, а најпогоднији су обична вода и природни сокови“, каже Хасиг, а додаје и да пријају топли биљни чајеви и топла супа.
Крстарица