JEZIKOMANIJA: Prethodni, ne predhodni
Pre neki dan dobijem pismo (elektronsko!) od starog drugara – u nedoumici je! Čitao je novine, u dva različita lista važe drugačija pravila: u jednom piše PRETHODNI i PREDSEDNIK, a u drugom PREDHODNI i PRETSEDNIK... Ko je u pravu, pitanje je sad!?
Kada se u jednoj reči jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, onda se oni izjednačavaju i to uvek prvi prema drugom (slaDak – slaTka)! Jednačenjem, suglasnik prelazi u svoj zvučni, odnosno bezvučni parnjak!
Jednačenje suglasnika po zvučnosti se ne vrši ispred sonanata (m, v, r, l, n, nj, lj, j) jer su oni neutralni po zvučnosti.
Složenice takođe zadaju probleme.
Reči kao PRETHODNI, PRETČAS, PRETPRAZNIČNI, PRETPROŠLI, PRETPLATA... u njima se vrši gorepomenuta glasovna promena, tj. jednačenje suglasnika po zvučnosti!
Za onog ko je nesiguran - piše se i izgovara POTPREDSEDNIK!
Ovo je jedna od definicija koju možete naći u bilo kojoj gramatici srpskog jezika i po nekom pravilu i jezičkom osećaju, mi to radimo automatski.
Menjamo zvučne u bezvučne i obratno... Da bi sve bilo zanimljivije - tu su izuzeci!
Od ovog pravila odstupaju spojevi DS i DŠ (gde je D zvučno, a S i Š bezvučno)! Mora se reći (a i napisati!) PODŠIŠATI, PREDSEDNIK, LJUDSKI, ODŠETATI, ODSELITI SE...
U pisanju često ostaju nepromenjene suglasničke grupe u rečima stranog porekla: ReNTGen, poSTDiplomski, haBSBurški...
Nataša Mirković