Човић: Србија да задржи активан приступ и не жури с решењем
БЕОГРАД: Америчка администрација тренутно у приступу проблему Косова и Метохије има уравнотежен приступ, изасланик Ричард Гренел ће то форсирати као лични пројекат, а за САД је КИМ тренутно маргинални проблем јер се суочавају са епидемијом корона вируса, а чекају их и председнички избори у новембру, рекао је данас бивши председник Координационог тела за КиМ Небојша Човић.
"Гренел јесте енергичан, плашим се да у тој енергији не сагори", рекао је Човић за Прву телевизију.
Он каже и да се нада да специјални изасланик ЕУ Мирослав Лајчак добро познаје наш менталитет и да му функција "неће служити као још једна рецка у биографији".
Он је додао да Србија треба да задржи активан приступ и не жури у било каква решења за КиМ.
Коментаришући Гренелове твитове о изградњи поверења Београда и Приштине преко укидања такси на српску робу, Човић је рекао да поверење није "дугме на шпорету" и оценио да оно мора да се гради.
"Случај тестова које је Србија добронамерно проследила Приштини говори да је огроман број албанских лидера тамо заробљен у прошлости", навео је Човић.
Он је рекао да ће на КиМ доћи до радикализације ситуације преко "анархисте" Албина Куртија, који ће покушати да направи још већу гужву.
"Маске у Европи су пале, и види се за шта се залаже Немачка, и да Берлин и Вашингтон не мисле исто, и да су им решења за КиМ различита", рекао је он и оценио да Немачка стоји иза Куртија а САД уз Хашима Тачија.
Додао је да, иако му је пала влада, Курти то не признаје и понаша се као да је његова влада функционална.
Он је рекао да Курти неће гледати благонаклоно на то да Тачи да мандате Иси Мустафи.
"Имам поверење да ће изасланици Гренел и Лајчак радити свој посао професионално, али поверење није неограничено, нико не треба да има у њих неограничено поверење", закључио је Човић.