Čović: Srbija da zadrži aktivan pristup i ne žuri s rešenjem
BEOGRAD: Američka administracija trenutno u pristupu problemu Kosova i Metohije ima uravnotežen pristup, izaslanik Ričard Grenel će to forsirati kao lični projekat, a za SAD je KIM trenutno marginalni problem jer se suočavaju sa epidemijom korona virusa, a čekaju ih i predsednički izbori u novembru, rekao je danas bivši predsednik Koordinacionog tela za KiM Nebojša Čović.
"Grenel jeste energičan, plašim se da u toj energiji ne sagori", rekao je Čović za Prvu televiziju.
On kaže i da se nada da specijalni izaslanik EU Miroslav Lajčak dobro poznaje naš mentalitet i da mu funkcija "neće služiti kao još jedna recka u biografiji".
On je dodao da Srbija treba da zadrži aktivan pristup i ne žuri u bilo kakva rešenja za KiM.
Komentarišući Grenelove tvitove o izgradnji poverenja Beograda i Prištine preko ukidanja taksi na srpsku robu, Čović je rekao da poverenje nije "dugme na šporetu" i ocenio da ono mora da se gradi.
"Slučaj testova koje je Srbija dobronamerno prosledila Prištini govori da je ogroman broj albanskih lidera tamo zarobljen u prošlosti", naveo je Čović.
On je rekao da će na KiM doći do radikalizacije situacije preko "anarhiste" Albina Kurtija, koji će pokušati da napravi još veću gužvu.
"Maske u Evropi su pale, i vidi se za šta se zalaže Nemačka, i da Berlin i Vašington ne misle isto, i da su im rešenja za KiM različita", rekao je on i ocenio da Nemačka stoji iza Kurtija a SAD uz Hašima Tačija.
Dodao je da, iako mu je pala vlada, Kurti to ne priznaje i ponaša se kao da je njegova vlada funkcionalna.
On je rekao da Kurti neće gledati blagonaklono na to da Tači da mandate Isi Mustafi.
"Imam poverenje da će izaslanici Grenel i Lajčak raditi svoj posao profesionalno, ali poverenje nije neograničeno, niko ne treba da ima u njih neograničeno poverenje", zaključio je Čović.