ВОЗИТЕ ТРОТИНЕТ? Ово морате знати пре него што вас заустави полиција
Након усвајања правилника у склопу Закона о безбедности саобраћаја, возаче електричних тротинета у Србији чекају строжа правила! Они више нису у такорећи „сивој” зони.
Према овом правилнику, категорисани су као лако електрично возило и на њих се односе казне и правила ако испуњавају следеће карактеристике: да су возило са најмање два точка, механичким управљачем, без места за седење, чија трајна номинална снага мотора није већа од 0,6 кW и чија највећа конструктивна брзина не прелази 25 километара на сат, а маса празног возила не прелази 35 килограма.
Да би као такви могли да уђу у саобраћај, морају да поседују налепницу коју издаје Агенција за безбедност саобраћаја.
Без те налепнице, сматра се да је ово електрично возило нелегално ако се затекне у саобраћају. Што се тиче услова за управљање електричним тротинетом, правилник ЗБС прецизира следеће.
За кретање електричног тротинета користе се бициклистичка стаза, пешачко-бициклистичка стаза или бициклистичка трака.
Забрањена је вожња тротоарима на којима нема посебног дела за бициклисте или дела који је заједнички за њих и пешаке.
Ако не постоје бициклистичке или пешачко-бициклистичке стазе, дозвољена је вожња коловозом, али само на путу где је брзина кретања ограничена на највише 30 км/х ако је возач малолетан, односно, ако је навршио 18 година на путевима где је ограничење највише 50 км/х.
Приликом управљања електричним тротинетом ношење бициклистичке кациге обавезно је за све. Ношење рефлектујућег прслука уз кацигу обавезно за малолетнике у свим условима, а за остале возаче када се крећу на путевима. Вожња електричних тротинета за млађе од 14 година забрањена је у потпуности.
Прописане услове, наравно, прате и прописане казне за несавесне возаче електричних тротинета.
Најдрастичнија новчана казна креће се од 100.000 до 120.000 динара, уз затворску од 30 дана уколико ово лако електрично возило извезете на ауто-пут и мото-пут.
Затвор од 30 па на више дана предвиђен је уколико тим возилом неком нанесете лаке телесне повреде, док је за наношење тешких телесних повреда прописана казна затвора од две до осам година.
За случај да возач електричног тротинета неког усмрти, затворска казна се креће у распону од две до 12 година.
Казна за оно што може бити најчешћи прекршај, а то је вожња недозвољеном површином, износи 10.000 динара. Исти износ казне предвиђен је и за остале честе прекршаје тротинетџија: вожња без осветљења, без рефлектујућег прслука на коловозу, вожња још једне особе на двоточкашу, ако сте млађи од 14 година и ако нисте пунолетни, а возите га коловозом.