Ћурчић и Иванишевић на конференцији о економском оснаживању жена
У Новом Саду је данас одржана стручна конференција „Економско оснаживање жена у светлу одрживог развоја – интегрисање родне перспективе у планирање локалног економског развоја“, на којој су се учесницима обратили потпредседник Покрајинске владе Бранко Ћурчић и покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић.
Циљ ове конференције у организацији Фондације „Ана и Владе Дивац“, коју је подржала Покрајинска влада, јесте успостављање сарадње међу општинама зарад бољег планирања мера које ће на локалном нивоу допринети једнаком укључивању мушкараца и жена на тржиште рада и једнаким могућностима.
Потпредседник Покрајинске владе и председник Савета за координацију и праћење активности у области економског развоја на територији АП Војводине Бранко Ћурчић истакао је да управо женско предузетништво заузима значајно место у раду Савета. Подсетио је на то да борба за родну равноправност и женско предузетништво траје још од времена Милице Томић, која је управо у Новом Саду 1911. била уредник часописа „Жена“.
„Ово је прилика да разменимо искуства кроз примере добре праксе не само из Новог Сада, већ и других локалних самоуправа, како бисмо дошли до најбољих решења у нашој покрајини. У току ове године имали смо два јавна позива којима смо подржали женско предузетништво – један у марту и други који је управо завршен. У оквиру првог јавног позива било је 157 пријава, а средства су добиле 73 предузетнице за куповину рачунарске опреме, машина и помоћ у области маркетинга. Утрошак средства је био сто посто. У оквиру другог позива, у септембру, имали смо 300 пријава. Средства у висини од 13 милиона динара добило је 60 одсто пријављених“, истакао је Ћурчић и додао да постоји могућност да у буџету за наредну годину ова средства буду увећана.
Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић рекао је да је значај данашњег окупљања у томе што се говори о женској равноправности, али и равноправности уопште.
„Значајно је и то да је Покрајински секретаријат путем конкурса у области привреде и туризма доделио преко 200 милиона динара директно женама које управљају и руководе предузећима. Управо је јуче и додељена Нобелова награда за економију историчарки која је допринела бољем разумевању исхода на тржишту рада жена“, навео је Иванишевић и указао на чињеницу да и у развијеним земљама постоји јасна диспропорција у зарадама жена и мушкараца, што у нашој земљи није случај јер се на државном нивоу утврђују исте зараде.
Данашња конференција треба да омогући сагледавање стратешког и законског оквира, као и механизама на локалном нивоу који треба да допринесу обезбеђивању мера значајних за остваривање родне равноправности, са посебним акцентом на женском предузетништву. Овај стручни скуп део је Платформе „Одрживи развој за