Ćurčić i Ivanišević na konferenciji o ekonomskom osnaživanju žena
U Novom Sadu je danas održana stručna konferencija „Ekonomsko osnaživanje žena u svetlu održivog razvoja – integrisanje rodne perspektive u planiranje lokalnog ekonomskog razvoja“, na kojoj su se učesnicima obratili potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić i pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević.
Cilj ove konferencije u organizaciji Fondacije „Ana i Vlade Divac“, koju je podržala Pokrajinska vlada, jeste uspostavljanje saradnje među opštinama zarad boljeg planiranja mera koje će na lokalnom nivou doprineti jednakom uključivanju muškaraca i žena na tržište rada i jednakim mogućnostima.
Potpredsednik Pokrajinske vlade i predsednik Saveta za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine Branko Ćurčić istakao je da upravo žensko preduzetništvo zauzima značajno mesto u radu Saveta. Podsetio je na to da borba za rodnu ravnopravnost i žensko preduzetništvo traje još od vremena Milice Tomić, koja je upravo u Novom Sadu 1911. bila urednik časopisa „Žena“.
„Ovo je prilika da razmenimo iskustva kroz primere dobre prakse ne samo iz Novog Sada, već i drugih lokalnih samouprava, kako bismo došli do najboljih rešenja u našoj pokrajini. U toku ove godine imali smo dva javna poziva kojima smo podržali žensko preduzetništvo – jedan u martu i drugi koji je upravo završen. U okviru prvog javnog poziva bilo je 157 prijava, a sredstva su dobile 73 preduzetnice za kupovinu računarske opreme, mašina i pomoć u oblasti marketinga. Utrošak sredstva je bio sto posto. U okviru drugog poziva, u septembru, imali smo 300 prijava. Sredstva u visini od 13 miliona dinara dobilo je 60 odsto prijavljenih“, istakao je Ćurčić i dodao da postoji mogućnost da u budžetu za narednu godinu ova sredstva budu uvećana.
Pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević rekao je da je značaj današnjeg okupljanja u tome što se govori o ženskoj ravnopravnosti, ali i ravnopravnosti uopšte.
„Značajno je i to da je Pokrajinski sekretarijat putem konkursa u oblasti privrede i turizma dodelio preko 200 miliona dinara direktno ženama koje upravljaju i rukovode preduzećima. Upravo je juče i dodeljena Nobelova nagrada za ekonomiju istoričarki koja je doprinela boljem razumevanju ishoda na tržištu rada žena“, naveo je Ivanišević i ukazao na činjenicu da i u razvijenim zemljama postoji jasna disproporcija u zaradama žena i muškaraca, što u našoj zemlji nije slučaj jer se na državnom nivou utvrđuju iste zarade.
Današnja konferencija treba da omogući sagledavanje strateškog i zakonskog okvira, kao i mehanizama na lokalnom nivou koji treba da doprinesu obezbeđivanju mera značajnih za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, sa posebnim akcentom na ženskom preduzetništvu. Ovaj stručni skup deo je Platforme „Održivi razvoj za