ИДЕЈА О ЦЕНТРАЛ ПАРКУ У НОВОМ САДУ НИЈЕ ЗАМРЛА Пасарела ће спојити природу, уметност, историју и културу
Најмлађи парк који се налази између Новог насеља и Нове Детелинаре већ неколико година представља спону међу људима ова два дела града.
Некима је тај природни амбијент северно од старе Ранжирне станице и место за рекреацију и уживање далеко од урбане средине, док други више воле да искористе дрвене клупе и предахну од напорног дана, а за тинејџере и заљубљене углавном је кутак за романтичне шетње, окупљање и дружење.
Наиме, пре три године најављено је да ће се том парку, који се простире на скоро четири хектара, придружити и суседна зелена површина коју од постојећег парка раздваја Улица Радомира Раше Радујкова, но да ће та препрека бити надомештена пасарелом, која би се градила изнад улице, те би, практично, спојила две зелене површине у једну целину – Централни парк, по узору на њујоршки.
То би био један од већих паркова у граду, али истовремено се та стара Ложиона не би срушила, већ би била претворена у Музеј железнице или технике, мултимедијални центар (проф. др Саша Орловић)
Питали смо директора Института за низијско шумарство и животну средину проф. др Сашу Орловића докле се стигло са тим пројектом.
– Идеја постоји још од 2022. године, а говоримо о подручју око Ранжирне станице на Новом насељу, између Булевара Европе, Улице Радомира Раше Радујкова и Футошке улице. То би био један од већих паркова у граду, али истовремено се та стара Ложиона не би срушила, већ би била претворена у Музеј железнице или технике, мултимедијални центар, центар уметности са атељеима, радионицама, изложбеним и сценским просторима, а предвидеће се и садржаји и простори намењени млађој популацији, те бисмо, осим еколошке и биолошке вредности, сачували и културно-историјски идентитет – рекао је Орловић.
Парк-шума на подручју Каменичке аде?
Према речима директора Института за низијско шумарство и животну средину проф. др Саше Орловића, у оквиру активности озелењавања Каменичке аде, у плану је да се површина од 52 хектара, којом управља ЈП „Војводина шуме”, претвори у парк-шуму.
– Ту су претежно присутне индустријске плантаже тополе, а генералним урбанистичким планом је предвиђено да на овом простору буде парк-шума. У току су израде планова на основу којих бисмо привели подручје тој намени. Ту бисмо посадили око 20.000 садница аутохтоне вегетације, како бисмо вратили изворне врсте – каже проф. др Орловић.
Како каже, концептуално решење будућег Централ парка у Новом Саду је презентовано у кратком филму, доступном на Јутјубу под називом „Концептуално решење будућег Централ парка у Новом Саду”.
– Кроз филм је осликана наша визија пејзажног уређења Централ парка у Новом Саду, што је морало да се усклади са културним наслеђем града. Разговарао сам и са новим градоначелником Жарком Мићином и он је апсолутно вољан да то буде једна од главних ствари које ће се радити у његовом мандату, иако је ова идеја започета пре три године, са тадашњим првим човеком Града Милошем Вучевићем. Негде су први кораци да прегледамо и анализирамо постојеће зеленило јер нам је циљ да сачувамо што више формираних дрвенастих врста. Догодине бисмо могли да очекујемо да ћемо нешто почети да радимо по том питању – поручио је наш саговорник.
У оквиру Централ парка налазио би се Музеј железнице са изложеним моделом старе локомитиве испред самог објекта, али би један део простора био пројектован за одржавање културно-уметничких и других садржаја.
Старе шине пружале би се травнатим појасом и преплитале би се са новоформираним стазама, али највећа добит је свакако повећање зелене површине за одрживију животну средину, чистији ваздух и здравије становништво.