Šta planira Vučić, ima li mesta za stare i(li) nove partnere?
Tek što su se zatvorila birališta u Srbiji i slegle se strasti oko izbornih rezultata, počele su političke kalkulacije koje partnere u vlasti će zadržati naprednjaci, kao i dileme da li su spremni da pod svoje okrilje prime i nove partnere.
Nema sumnje da će naprednjaci kao stranka sa najjačim izbornim rezultatom biti glavni akter u dijalogu o fomiranju republičke i beogradske vlasti. I ne samo to, sadašnji i novoizabrani predsednik Aleksandar Vučić još u izbornoj noći najavio je i razgovore o pravcu kojim Srbija treba da ide u budućnosti, naglasivši da će poziv sa Andrićevog venca stići i onima sa kojima nije ideološki istomišljenik. Klub naprednjaka imaće 120 mandata u skupštini, a Vučić je u startu poručio da sa SVM – om i njihovih šest mandata, ima startnu većinu za formiranje vlade. Time je ostavio otvorenim pitanje ko će biti ostali igrači u Nemanjinoj, ali i dao do znanja da ga ni na koji način ne obavezuje to što je lider SPS Ivica Dačić u naziv izborne liste, uz svoje ime dodao i premijersku funkciju. Neki su dobar izborni rezultat socijalista proglasili dobrim adutom u podeli postizbornih karata, međutim, jasno je da socijalisti ne bi bili spremni da okretanjem leđa starim koaliconim partnerima u Beogradu, ispadnu iz republičkog vagona. Nakon zatvaranja birališta Dačić je čestitao izbornu pobedu i Vučiću i naprednjacima i izrazio spremnost da nastave saradnju. Sa njihova 32 poslanika, vladajuća koalicija, uz još nekog partnera, mogla ponovo dobaciti do dvotrećinske većine.
Predsednica Vlade Ana Brnabić tvrdi da ne zna da li će ostati premijerka, ali da u ovom trenutku i nije prioritet ko će kakvu funkciju dobiti. „Imala sam sastanak sa predsednikom. Razgovarali smo o izbornim rezultatima sa timom iz SNS-a, ali smo se više bavili šta možemo u ovom trenutku da uradimo za Srbiju, jer su izbori iza nas, a moramo da se fokusiramo na krizu koja je pred nama“, pojasnila je ona, napominjući da će se o tome ko će imati koju funkciju u vladi i ko će šta raditi tek razgovarati sa Vučićem i ostalim članovima stranke.
Potpredsednica Vlade i članica Predsedništva SNS Zorana Mihajlović očekuje snažnu, jaku i otvorenu vladu. Smatra da je potrebno jedinstvo, ali da „Ivica Dačić neće biti premijer” i da je ona generalno protiv koalicije sa SPS-om.
- Mislim da se mnogi kače na leđa SNS-a i Vučića i došlo je vreme da vidimo ko je za i ko hoće da zajedno radi u interesu zemlje, a ko samo govori da je za to, a radi drugačije - rekla je Mihajlović, ističući da pravo na slavlje ima samo Vučić, jer je napravio istorijski rezultat.
Ostaje da se vidi da li će SNS primiti nekog novog igrača u beogradsku vlast, a na tom tragu proširiti broj stranaka u republičkoj vladi. Prema preliminarnim rezultatima gradske izborne komisije, od 110 mesta lista „Zajedno možemo sve„ imaće 48 odbornika, socijalisti osam, što je ujedno minimalna većina za formiranje vlasti. Opozicija , odnosno „Ujedinjeni za pobedu Beograda“ imaju 26 odbornika, lista „Moramo“ 13, Koalicija NADA sedam, „Dveri“ i „Zavetnici„ po četiri mandata. Na opozicionom polu ne postoji jedinstvo, pa samim tim otpada bilo kakva varijanta neke potpuno ujedinjene opozicije. Negodovanje je već izazvala i sama tvrdnja predsednika DSS Miloša Jovanovića da su oni jezičak na vagi.
– Šta znači to Jovanovićevo „jezičak na vagi“ - da se nudiš i jednima i drugima – upitao je lider „Dveri“ Boško Obradovića, dok je funkcionerka „Zavetnika“ Milica Đurđević Stamenkoviski reči Jovanovića okarakterisala kao pogrešan pristup i ponovnu polarizaciju. Ona ističe da ne može da zamisli saradnju sa strankom Dragana Đilasa, ali je, podvlači, spremna na razgovore sa svima, pa i njima. Ove dve stranke, koje sebe nazivaju patriotskim frontom, trenutno tvrde da ostaju opozicione.
Miloš Jovanović je saopštio da je razmenio poruke sa kolegama iz proevropske opozicije u Beogradu, kako bi, kaže, uporedili podatke i rezultate.
- To bi bilo sve. Deluje da je vladajući režim obezbedio sebi, doduše tananu, većinu ili su na 55 ili na 56 mandata - rekao je Jovanović. - Kada bih mogao da doprinesem smeni vlasti u Beogradu, doprineo bih tome i ako bude takva prilika, ja ću lično biti deo te priče bez ikakvih problema. Mislim da se izjalovila mogućnost te promene – konstatovao je predsednik DSS - a, ističući i da je nedvosmislena saradnja sa opozicijom moguća u Beogradu, ali ne i na republičkom nivou.
S. Stanković