NAŠI SUGRAĐANI – SANJA LONČAR I NJEN STUDIO „LALOŠKI VALS” Slatka tradicija narodnih nošnji za mališane
Kao višedecenijska folklorašica i zaljubljenik u šivenje, naša sugrađanka Sanja Lončar je pre 15 godina počela da šije narodne nošnje prevashodno za bebe i decu.
Međutim, sve je zapravo počelo još kad je imala pet godina i shvatila odnos između širine leđa i rupica za ruke lutaka...
Međutim, uprkos ljubavi prema društvenim naukama koje su nizgled gradile životni put naše sagovornice, Sanja se ipak opredelila za zanat koji je i hobi i profesija.
– Po struci sam inženjer tehnologije, završila sam smer za dizajn i tekstilnu konfekciju, tako da sve znam da radim – veli Sanja Lončar.
No, kada je reč o njenom poslu i narudžbinama, mušterije pretežno naručuju nošnje koje su karakteristične za Šumadiju.
– Srbijansku nošnju naručuju čak i oni koji su iz Kikinde, a žive u Švedskoj! Međutim, ima i onih koji žele crnogorsku kapu, srbijanske pantalone i vojvođansku košulju, pa ih jaonda pitam da li idu na neki maskenbal, jer prava nošnja je samo ona koja je kompletirana – pojašnjava naša sugrađanka.
Smatram da postoje skupi i dostupniji modeli, a ja gledam da pravim ove druge. A budući da sam odlučila da moj rad bude povoljan, onda ne mogu sve sama da postignem, niti da stavljam akcenat na skupu dekoraciju (Sanja Lončar)
Od ovog posla se ne zarađuje ludo, kaže Sanja, dok jedan komplet za dete do šest godina, a koji recimo za dečaka sadrži košulju, dekoraciju, jelek, pojas, pantalone na bridž i šajkaču, košta 6.000 dinara.
– I za to ljudi kažu da im je skupo, međutim ja smatram da postoje skupi i dostupniji modeli, a ja gledam da pravim ove druge. A budući da sam se odlučila da moj rad bude povoljan, onda ne mogu sve sama da postignem, niti da stavljam akcenat na skupu dekoraciju – priča nam Sanja.
Materijale koje koristi su poprilično dostupni i već zna gde i od koga može da ih nabavlja, dok za određene detalje i dekoraciju sarađuje sa ženama koje se samo time bave. Zato, kako dodaje, jedna nošnja se sašije za jedan dan, pa ako se naruči veća količina, kao što je to slučaj sa KUD-ovima, onda se narudžbina i čeka srazmerno duže.
Ukoliko želite da krstite svoje dete u narodnoj nošnji ili da nekome odnesete jedinstven poklon s daškom tradicije, to možete da uradite i preko Instagram profila @studio_laloski_vals na kom ujedno možete videti celokupnu ponudu naše sagovornice.
Projekat „Stari zanati - nova šansa” realizuje Dnevnik Vojvodina pres, a sufinansira Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.