Шта планира Вучић, има ли места за старе и(ли) нове партнере?
Тек што су се затворила биралишта у Србији и слегле се страсти око изборних резултата, почеле су политичке калкулације које партнере у власти ће задржати напредњаци, као и дилеме да ли су спремни да под своје окриље приме и нове партнере.
Нема сумње да ће напредњаци као странка са најјачим изборним резултатом бити главни актер у дијалогу о фомирању републичке и београдске власти. И не само то, садашњи и новоизабрани председник Александар Вучић још у изборној ноћи најавио је и разговоре о правцу којим Србија треба да иде у будућности, нагласивши да ће позив са Андрићевог венца стићи и онима са којима није идеолошки истомишљеник. Клуб напредњака имаће 120 мандата у скупштини, а Вучић је у старту поручио да са СВМ – ом и њихових шест мандата, има стартну већину за формирање владе. Тиме је оставио отвореним питање ко ће бити остали играчи у Немањиној, али и дао до знања да га ни на који начин не обавезује то што је лидер СПС Ивица Дачић у назив изборне листе, уз своје име додао и премијерску функцију. Неки су добар изборни резултат социјалиста прогласили добрим адутом у подели постизборних карата, међутим, јасно је да социјалисти не би били спремни да окретањем леђа старим коалицоним партнерима у Београду, испадну из републичког вагона. Након затварања биралишта Дачић је честитао изборну победу и Вучићу и напредњацима и изразио спремност да наставе сарадњу. Са њихова 32 посланика, владајућа коалиција, уз још неког партнера, могла поново добацити до двотрећинске већине.
Председница Владе Ана Брнабић тврди да не зна да ли ће остати премијерка, али да у овом тренутку и није приоритет ко ће какву функцију добити. „Имала сам састанак са председником. Разговарали смо о изборним резултатима са тимом из СНС-а, али смо се више бавили шта можемо у овом тренутку да урадимо за Србију, јер су избори иза нас, а морамо да се фокусирамо на кризу која је пред нама“, појаснила је она, напомињући да ће се о томе ко ће имати коју функцију у влади и ко ће шта радити тек разговарати са Вучићем и осталим члановима странке.
Потпредседница Владе и чланица Председништва СНС Зорана Михајловић очекује снажну, јаку и отворену владу. Сматра да је потребно јединство, али да „Ивица Дачић неће бити премијер” и да је она генерално против коалиције са СПС-ом.
- Мислим да се многи каче на леђа СНС-а и Вучића и дошло је време да видимо ко је за и ко хоће да заједно ради у интересу земље, а ко само говори да је за то, а ради другачије - рекла је Михајловић, истичући да право на славље има само Вучић, јер је направио историјски резултат.
Остаје да се види да ли ће СНС примити неког новог играча у београдску власт, а на том трагу проширити број странака у републичкој влади. Према прелиминарним резултатима градске изборне комисије, од 110 места листа „Заједно можемо све„ имаће 48 одборника, социјалисти осам, што је уједно минимална већина за формирање власти. Опозиција , односно „Уједињени за победу Београда“ имају 26 одборника, листа „Морамо“ 13, Коалиција НАДА седам, „Двери“ и „Заветници„ по четири мандата. На опозиционом полу не постоји јединство, па самим тим отпада било каква варијанта неке потпуно уједињене опозиције. Негодовање је већ изазвала и сама тврдња председника ДСС Милоша Јовановића да су они језичак на ваги.
– Шта значи то Јовановићево „језичак на ваги“ - да се нудиш и једнима и другима – упитао је лидер „Двери“ Бошко Обрадовића, док је функционерка „Заветника“ Милица Ђурђевић Стаменковиски речи Јовановића окарактерисала као погрешан приступ и поновну поларизацију. Она истиче да не може да замисли сарадњу са странком Драгана Ђиласа, али је, подвлачи, спремна на разговоре са свима, па и њима. Ове две странке, које себе називају патриотским фронтом, тренутно тврде да остају опозиционе.
Милош Јовановић је саопштио да је разменио поруке са колегама из проевропске опозиције у Београду, како би, каже, упоредили податке и резултате.
- То би било све. Делује да је владајући режим обезбедио себи, додуше танану, већину или су на 55 или на 56 мандата - рекао је Јовановић. - Када бих могао да допринесем смени власти у Београду, допринео бих томе и ако буде таква прилика, ја ћу лично бити део те приче без икаквих проблема. Мислим да се изјаловила могућност те промене – констатовао је председник ДСС - а, истичући и да је недвосмислена сарадња са опозицијом могућа у Београду, али не и на републичком нивоу.
С. Станковић