Đurić: Sve dok nam prete ratom, nema sveobuhvatnog rešenja
BEOGRAD: Sve dok albanski lideri prete Srbiji ratom, ne može se očekivati postizanje sveobuhvatnog rešenja za Kosovo i Metohiju, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić, uz napomenu da na pregovaračkom stolu trenutno nema predloga o kojem bi moglo da se razgovara, te da će građani biti obavešteni kada bude ponuđeno rešenje.
Najvažnije je što smo se opredelili da o KiM odlučujemo zajednički, jer je to odgovornost svih nas i kada budemo imali rešenje, a trenutno nemamo nikakvu iole prihvatljivu ponudu, svi građani će biti upoznati s tim, rekao je Đurić za TV Prva.
On je naglasio da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Vlada Srbije vode diplomatsku bitku da se što je više moguće popravi pozicija Srbije u pregovorima o KiM budući da, kako je istakao, većina zapadnih država smatra da je status KiM zaokružena priča i da tu ništa ne treba menjati.
Srpsko državno rukovodstvo ulaže napore da pridobije što više aktera za kompromisno rešenje. Razgovaramo sa Rusima, Amerikancima, Kinezima, ali i sa svima za koje mislimo da ima smisla prodobiti ih za ideju kompromisa i da nije sve gotovo, podvukao je Đurić.
Upitan da prokomentariše napise albanskih medija da su Tramp i Putin u Helsinkiju dogovorili podelu KiM, Đurić je naveo da je u albanskim medijima prisutna svakodnevna satanizacija predsednika Vučića i rukovodstva Srbije.
S druge strane, u tim medijima hvale Jeremića i druge koji su 2010. godine doveli do savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde po kome je praktično zaokruženo prihvatanje nezavisnosti, primećuje Đurić.
Kako je rekao, deo Albanaca još uvek živi u ubeđenju da je danas 1999. godina i da na Srbiju može da se vrši pritisak kao ranije, a situacija se, ističe Đurić, dramatično promenila.
Predsednik Vučić je o KiM prethodnih nekoliko nedelja razgovarao s najvažnijim svetskim liderima i od mnogih je čuo ohrabrujuće reči u pogledu traganja za kompromisnim rešenjem, dok albanski lideri svakog dana ponavljaju da ne žele kompromisno rešenje, rekao je Đurić.
On se osvrnuo i na međusobne odnose albanskih lidera, Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja, uz ocenu da među njima ima mnogo borbi i sukoba.
Oni 18 godina upravljaju južnom pokrajinom na klanovski način, po feudalnom principu su izdelili KiM i gledaju kako će koji više da se dodvori Međunarodnoj zajednici da bi zadržao tu kontrolu, naveo je direktor Kancelarije za KiM.