Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(VIDEO) RADOVI NA POSTROJENJU ZA PREČIŠĆAVANJE BUNARSKE VODE U BEOČINU Tehnička voda jeste za upotrebu, ali ne i za piće

10.04.2025. 09:19 11:57
Piše:
Izvor:
Dnevnik
Беочин
Foto: K. Šibul

BEOČIN: Zbog rekonstrukcije i dogradnje postrojenja za prečišćavanje bunarske vode za vodosnabdevanje Beočina i okolnih mesta koja se snabdevaju putem tog postrojenja, od 7. aprila voda iz vodovoda se ne može koristiti za piće, već je u sistem puštena tehnička voda.

Planirani rok za završetak radova je 90 dana, kada se očekuje stabilizacija snabdevanja, a ukoliko bude izmena u pogledu rokova, iz Opštine kažu da će, shodno dogovoru sa izvođačima, blagovremeno obavestiti građane.

Ekipa „Dnevnika” juče je obišla beočinsku fabriku vode u kojoj su do sad urađeni svi zemljani radovi, kao i betonaže novih objekata koji treba da se povežu sa starim, što će biti urađeno i sa bazenima. To umrežavanje se može uraditi ukoliko se određeni procesi u fabrici zaustave, zbog čega se i proizvodi samo tehnička voda. Uz to biće promenjena sva oprema i sistem aerisanja i taloženja vode. 

Ђура Кендл
Foto: K. Šibul

Kako kaže rukovodioc sektora vodovoda i kanalizacije JKP „Beočin” Đura Kendl tehnička vode može da se koristi za kuvanje i ličnu higijenu, dakle s njom se građani mogu kupati, prati voće, povrće i sudove i kuvati, jedno se ne savetuje da se koristi za piće. Za potrebe pijaće vode mogu da koriste izvori u Rakovcu, Suseku, Svilošu i Banoštoru.

- Bunari su izbušeni na dubini od 90 metara i 140 metara, nemaju nikakav dodir sa spoljim vodama, odnosno voda koja se sada isporučuje građanima ide direktno iz tih bunara, potom otiče u bazen pitke vode  u fabrici vode gde se sprovodi taloženje i nakon toga se hloriše - pojasnio je Kendl. - U ovom trenutku može doći do promene hemijskog sastava vode, a građani će to primetiti kao promenu boje, mirisa i ukusa i povećane koncentracije gvožđa. Kada je reč o mikrobiološkom kvalitetu verujemo da s njim nećemo imati nikakvih probelema s obzirom na to sa koje dubine se crpi voda. 

Мења се сва опрема и систем аерисања и таложења
Foto: K. Šibul

Deset dana ispiranja 

Po završetku radova uslediće ispiranje vodovodne mreže koje će, prema procenama, trajati desetak dana, kako bi se cevi očistile od taloga, uglavnom gvožđa, mangana i sličnih minerala. Građani će to primetiti prilikom promene pristiska kao promenu boje vode, što ne mora da ih brine.

Prema rečima Kendla građani često pitaju zbog čega je potrebno toliko vremena da bi se vodovodni sistem stabilizovao, te da mnogi nisu svesni o kakvom projektu je reč.

- Ovo nije samo rekonstrukcija, ovo je vrlo zahtevan i velik projekat u sklopu kog se menja sva oprema, gotovo ostaju goli zidovu u starim objektima, a ne treba smetnuti s uma da je bušen i novi bunar - naglašava Kendl dodavši da se menjala samo oprema ne bi bilo potrebno puštati u sisitem tehnički vodu. - Reč je o investiciji koju Opština ne bi mogla sama da finansira. Naredne godine imamo u planu da izbušimo još jedan bunar, kao i da obnovimo reni bunar kako bi se dodatno povećali kapaciteti, jer je priliv stanovništva na teritoriji opštine Beočin poslednjih godina velik, pa je i broj korisnika uvećan. 

Svakodnevne analize

Kada je reč o kvalitetu beočinske vode, prema rečima rukovodioca vodovoda i kanalizacije JKP „Beočin” Đure Kendla, u njoj se nalazi povešen nivo gvožđa, mangana, nešto amonijaka i ima povećanu tvrdoću, ali je mikrobiološki dobra, što je i najbitinije. 

- Svakodnevno se hemijski analizara voda u laboratoriji koja se nalazi u sklopu fabrike vode JKP „Beočin” - kaže Kendl. - Takođe, Institut za javno zdravlje Vojvodine je obavešten i oni će u narednim danima posetiti fabriku vode kako bi uzeli uzorak i uradili neohodne detaljne analiza. 

U laboratoriji beočinske fabrike vode rade se hemijske analize i meri se koncentracija hlora kako bi se pratila ispravnost vode i da se, ukoliko se uoči bilo kakvo odstupanje, odmah obaveste nadležni i građani.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)

Radovi u fabrici vode napreduju predviđenom dinamikom. Rok za njihov završetak je 700 dana, a stiglo se do 336 dana, dok su radovi realizovani u obimu od 47 odsto. Prema projektu je predviđena izgradnja još jednog bunara čime će se povećati postojeći kapaciteti snabdevanja domaćinstava u opštini. Cilj je da se po­ve­ća ka­pa­ci­tet vo­de ko­ji se is­po­ru­ču­je, od­no­sno da to bu­de oko 300 ku­bi­ka na sat, a  do sada se proizvolilo 200 kubika vode.

Opština Beočin preko Pokrajinske vlade i Uprave za kapitalna ulaganja obezbedila sredstva u iznosu od 600 miliona dinara. Radovi teku u fazama, a završetak se očekuje do kraja 2025. godine.

S. Kovač

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar
EKIPE VODOVODA SANIRAJU HAVARIJU Bez vode delovi Novog Sada i Futoga
voda

EKIPE VODOVODA SANIRAJU HAVARIJU Bez vode delovi Novog Sada i Futoga

08.04.2025. 10:30 10:32