ČETIRI GENERACIJE SLATKE TRADICIJE IZ KIKINDE U radionici Sanele Has Milovanov čuvaju se tajne starog bombonjerskog zanata ZA MESEC DANA PROIZVEDU DVE TONE SLATKIŠA (FOTO)
Sanela Has Milovanov iz Kikinde jedna je od retkih preduzetnica koje se bave starim bombondžijskim zanatom. U njenoj radionici, koja postoji duže od 120 godina i u kojoj su radile generacije pre nje, i danas nastaju svilene vašarske bombone.
Sanela i njena porodica čuvaju jedan od najstarih i najlepših zanata u Srbiji, koji ne samo da je delikatan, već zahteva veliko znanje i posvećenost. Činjenica da ova tradicija traje već četiri generacije u njenoj porodici, a da je peta generacija već na putu, govori o dugovečnosti ove radionice u Kikindi.
-Moja sestra i ja smo četvrta generacija koja se bavi prizvodnjom bombona. Pravimo svilene, žele, gumene bombone, lizalice, ćeten alvu, kretoš, licidarske kolače, krompir šećer. Svi naši proizvodi su domaći i mogu se naći na vašarima i raznim manifestacijama tog tipa - priča Sanela dodajući da već imaju i petu generaciju u porodici koja počinje da se bavi ovim zanatom, a to je njena sestričina.
U Sanelinoj radionici radi se prema starim recepturama, koje se ne otkrivaju nikome van porodice, a koriste se mašine koje su stare preko 100 godina.
- Te mašine potiču iz doba moje babe i dede, malo je novih mašina. Za pripremu slatkiša koristimo uglavnom prirodne sastojke. Osnovna sirovina je šećer, a koristimo i bombonjerski sirup, ledeni kvasac, čujen, prirodne boje i arome. Trudimo se da bude sve prirodno jer tako dobijemo najkvalitetniji proizvod. Za jedan dan proizvedemo sto kilograma bombona - objašnjava Sanela dodajući da na mesečnom nivou iz njene radionice izađe dve tone slatkiša.
Šećeri, osim što se kuvaju na određenoj temperaturi, oni se, otkriva nam Sanela, obavezno probaju.
- Uzimamo vreo šećer na kašiku i probamo. Po tom ukusu tačno znam da li je taj šećer skuvan ili nije. Naši recepti se čuvaju, ne delimo ih ni sa kim. To je u porodičnom krugu. Radnici su tu za merenje ili prodaju, a za samo kuvanje smo isključivo odgovorni mi iz porodice - priča Sanela.
- Ovaj posao nije lak, jedina olakšavajuća okolnost je činjenica da ga radimo od marta do novembra. Tokom zimske pauze uopšte ne ulazimo u radionicu. Inače, cela porodica je angažovana oko ovog posla. Mama i tata još uvek pomažu. Moja rođena sestra takođe, svi smo uključeni. To je pravi porodični posao - navodi Sanela i tvrdi da ovaj stari zanat nije lako savladati, da je potrebno da se rodiš u porodici koja se njim bavi.
Bombonjerskim zanatom u Vojvodini se, kako kaže Sanela, bavi svega tri ili četiri porodice, a u Srbiji ukupno pet ili šest.
Projekat „Stari zanati - nova šansa” realizuje Dnevnik Vojvodina pres, a sufinansira Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.