Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pogled u svemir za sve ljubitelje noćnog neba

10.03.2019. 14:12 14:16
Piše:
Foto: ADNOS obeležio četiri i po decenije postojanja Foto:Dnevnik.rs

Astronomsko društvo „Novi Sad” (ADNOS) osnovano je 4. marta 1974. godine na Institutu za fiziku u Novom Sadu, a tadašnji članovi Društva bili su studenti raznih fakulteta, učenici srednjih škola i građani.

Prvi predsednik ADNOS-a od 1974. do 1980. godine bio je profesor Živojin Ćulum, jedan od ljudi najzaslužnijih za popularizaciju astronomije na ovim prostorima. Po rečima članice ADNOS-a Jovane Petrović, tokom 1974. godine, u okviru ciklusa „Astronomsko veče”, održano je 13 predavanja kojima je prisustvovalo oko 800 slušalaca.

– Iste godine organzovano je prvo javno astronomsko posmatranje za građane, a povod je bio delimično pomračenje Meseca 4. juna 1974. godine – kaže Jovana Petrović i dodaje da se sve to odigravalo na Đačkom igralištu na Limanu. - Društvo od osnivanja do danas nastoji da okuplja ljubitelje noćnog neba, edukuje ih i popularizuje  astronomiju i astrofiziku. Trudimo se da naši sadržaji budu raznovrsni, zanimljivi i aktuelni, ali i da budu dostupni svima. Osim toga, želimo da budemo deo novosadske zajednice. Zbog toga se odazivamo gde god smo pozvani. Kroz druženja s ljubiteljima astronomije na događajima, poput Astronomskog maratona na Letenki, povezujemo se i s ljudima iz okolnih zemalja koji su uvek spremni da podele znanje.

Opservatorija na Tvrđavi je počela da se koristi 1985. godine i nalazi se u delu Tvrđave, u blizini ulazne kapije, koji je poznat kao Hornverk.

– Objekat čine prizemlje i mansarda, odnosno astronomska posmatračnica s pokretnim krovom i instrumentima, dok se u prizemlju nalazi manja sala u koju može da stane 25 slušalaca – kazala je Jovana Petrović. – Krajem prošle godine renovirana je uz novčanu pomoć kompanije NIS, kod koje su konkurisali Fondacija Egzit i Zavod za zaštitu spomenika kulture, pa tako ponovo sija punim sjajem.

Planetarijum je otvoren 2001. godine, i od tada predstavlja najvažnije mesto za ostvarivanje audio-vizuelne nastave astronomije i srodnih nauka.

– Prilaz sali je osmislio i naslikao novosadski akademski slikar Dušan Todorović 1998. godine, a specifičan je jer je kombinovao mural, mozaik i specijalnu ultraljubičastu rasvetu – objašnjava  Jovana Petrović. – Nakon toliko godina ovoj „zvezdanoj stazi” potrebno je ipak malo osveženja jer je zub vremena učinio svoje. U planu je da se, nakon što je sređena Opservatorija, „prione na posao” i u Planetarijumu.


Saradnja s Mađarskom

Astronomsko društvo „Novi Sad” finansira se od naplate ulaznica za grupne posete, ali i konkuriše za novac na različitim projektima.

–ADNOS je sada deo međunarodnog IPA projekta „Vobanista” u okviru prekogranične saradnje s Mađarskom. Učesnici na tom projektu su naučni saradnici i profesori Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, kao i članovi astronomskih udruženja iz Novog Sada i Bačke Palanke, zajedno s Fondacijom astronomske opservatorije iz Baje u Mađarskoj. Cilj projekta je da se iskoriste netaknuti potencijali regije Vojvodina – Bač-Kiškun, koji se ogledaju u kvalitetu noćnog neba, prirodnim rezervatima i kulturnom nasleđu i da se razviju u nove turističke atrakcije tog regiona. Projekat će biti realizovan putem konstrukcije jedinstvene mobilne opservatorije koja će turistima omogućiti posmatranje Sunca, planeta, zvezdanih jata, galaksija – ističe Jovana Petrović.


U Opservatoriji i Planetarijum organizuju se uglavnom grupne školske posete, koje se naplaćuju, dok su ostale aktivnosti u okviru rada Društva besplatne i održavaju se svakog četvrtka u 20 časova, a ponekad i drugim danima ukoliko se „dešava nešto zanimljivo” na noćnom nebu.

– Tokom sezona, od proleća do kraja decembra, organizujemo razne sadržaje u prostorijama Planetarijuma, poput projekcija ili predavanja – kaže Jovana Petrović. – Osim toga, kada vremenski uslovi dozvole ili se na nebu dešava nešto „zabavno”, organizujemo posmatranja teleskopom, pa su tako pomračenja Meseca najposećenija. Rad s ljudima koji se ne bave astronomijom je pravo uživanje, pa smo tako, u saradnji s Departmanom Akademije umetnosti za nove likovne medije, imali izložbu radova inspirisanih svemirom, a učestvovali smo i na „Noćima istraživača” i „Noćima muzeja”.

Posetioce interesuju različiti aspekti rada Društva, a iskusni predavači, članovi ADNOS-a, ljubitelji astronomije, studenti i profesori s Departmana Prirodno-matematičkog fakulteta za fiziku uvek su spremni da odgovore na pitanja.

– Nekima su zabavni teleskopi i posmatranja, dok druge fasciniraju različite teme iz astrofizike, poput tamne energije i materije ili kosmičkog zračenja – ispričala je Jelena Petrović. – Pitanja variraju od „Gde su ti vanzemaljci i šta li sada rade?” do „Kada će Sunce da proguta našu planetu?” Građani su znatiželjni i vole da čuju informacije od stručnjaka, iz prve ruke, a astronomija je plodno tlo za najrazličitija pitanja i ideje.  

S. Kovač

Piše:
Pošaljite komentar
Astronomi otkrili planetu "superzemlju", udaljenu šest svetlosnih godina

Astronomi otkrili planetu "superzemlju", udaljenu šest svetlosnih godina

19.11.2018. 18:30 18:34
ASTRONOMSKI FENOMEN Nebo obasjao supermesec

ASTRONOMSKI FENOMEN Nebo obasjao supermesec

31.01.2018. 19:53 19:57
Astronomi iz 25 zemalja u Petnici o meteorima

Astronomi iz 25 zemalja u Petnici o meteorima

23.09.2017. 19:29 19:31