SRPSKA RATARSKA ČITAONICA U KULI S NOVIM RUKOVODSTVOM DO SADRŽAJNIH PROJEKATA Više od veka mesto narodnog obrazovanja
Srpska ratarska čitaonica u Kuli, osnovana 1892. godine, jedna od najstarijih u Vojvodini, dobila je novo rukovodstvo.
Članovi okupljeni oko ideje očuvanja tradicije, duhovnosti i srpstva u Kuli, ukazali su poverenje Aleksandru Vujiću koji je izabran za predsednika ratarske čitaonice stare 133 godine. Nakon školovanja i rada u dalekoj Australiji, Vujić se vratio u svoj rodni grad kako bi doprineo očuvanju i obnovi ove značajne institucije.
- Odluka da se vratim u rodnu Kulu bila je vođena željom da svojim znanjem i entuzijazmom doprinesem očuvanju i razvoju kulturnog i društvenog života ovog mesta – kaže Vujić za „Dnevnik” i dodaje da je zahvalan članovima na ukazanom poverenju.
On je obećao da će Srpska ratarska čitaonica povratiti svoje zasluženo mesto u kulturnom i društvenom životu Kule.
- Istorijski gledano, Srpska ratarska čitaonica je bila ključna institucija za borbu srpskog naroda za građanska i verska prava u okvirima Austrougarske. Oslanjajući se na Srpsku pravoslavnu crkvu, Čitaonica je bila mesto okupljanja, obrazovanja i delovanja srpskog naroda. Nažalost, dolaskom komunizma njen uticaj je značajno oslabio. Ipak, poslednjih dvadeset godina, zahvaljujući posvećenosti svojih članova, ova institucija je uspela da opstane i sada je spremna za novi početak – kazao je Vujić za naš list.
Novo rukovodstvo, uz podršku Srpske pravoslavne crkve Svetog Marka i starijih članova, u ovoj godine planira da realizije osam ključnih projekata.
Isidor Bajić istaknuti član
Jedan od istaknutih članova Srpske ratarske čitaonice u Kuli bio je Isidor Bajić, srpski kompozitor, učitelj, pedagog, melograf, izdavač, osnivač i prvi direktor Muzičke škole u Novom Sadu.
Bajić je bio član čitaonice u svom rodnom mestu, a njegova notna beležnica je najvrednija knjiga koju poseduje Srpska ratarska čitaonica.
Prvi značajan projekat, kako pojašnjavca Vujić, biće izložba fotografija pod nazivom „Stradanje Kuljana 1941.” koja će biti održana 10. aprila u Galeriji Kulturnog centra Kula.
- Svi ljubitelji istorije pozvani su da od 19 časova prisustvuju i odaju počast žrtvama našeg grada iz te tragične godine - kazao je Vujić.
Mesec dana kasnije, 10. maja, u Kulturnom centru Kula biće prikazan film „Ljubav tvoja i neposlušnost moja”.
- Posebno značajan projekat biće „Sabor Slovenske ljubavi”, koji ćemo organizovati 24. maja u saradnji sa Namesništvom Srpske pravoslavne crkve Svetog Marka u Kuli i Opštinom Kula – ističe Vujić.
Srpska ratarska čitaonica trenutno, prema njegovim rečima, broji 35 aktivnih članova. Taj broj je u stalnom porastu, što pokazuje da postoji sve veća potreba za mestom koje neguje kulturu, tradiciju i razmene znanja.
- Naš fond sadrži više od 1.500 knjiga različitih žanrova, od klasične i savremene književnosti, preko stručne literature, do duhovnih i istorijskih dela. Posebno smo ponosni na zbirku retkih i starih knjiga koje predstavljaju kulturno nasleđe ovog kraja. Jedan od naših važnih projekata je kontinuirano nabavljanje novih i starih knjiga, pa ovom prilikom pozivamo sve koji su u mogućnosti da doniraju ili poklone svoje knjige kako bi one kroz naše police našle put do novih čitalaca. Čitaonica je za Kulu mnogo više od mesta gde se pozajmljuju knjige, ona je prostor susreta, dijaloga i kulturne i društvene razmene. Ovde organizujemo tribine, književne večeri, radionice i predavanja, čime doprinosimo intelektualnom i duhovnom razvoju naše zajednice – kazao je novoizabrani predsednih Srpske ratarske čitaonice Aleksandar Vujić.
Saradnja sa Srpskom pravoslavnom crkvom je, kako ističe, od velikog značaja za Čitaonicu. Ove veze postoje od samog osnivanja, a poslednjih godina su dodatno osnažene kroz zajedničke projekte, književne i duhovne večeri, kao i zajedničim projektima sa pravoslavnom tematikom.
Naglasio je i da Srpska ratarska čitaonica ima svoj vebsajt, a aktivna je i na društvenim mrežama, kao što su Instagram i Fejsbuk, gde želi da svoj rad približi novim generacijama koje su budućnost ovog grada.
Jedan od najstarijih članova čitaonice je Svetozar Nikolić. On je treća generacija porodice Nikolić u ovom udruženju i počasni član Srpske ratarske čitaonice zajedno sa Nestorom Gajićem i Radetom Živanovićem.
Slađana Aničić Ilić