Jezikomanija: Jezički i jezični problem
Sufiksi –ski (-ški, -čki) i –ni (-an) upotrebljavaju se za pravljenje prideva od imenica. Naravno, nema opšteg pravila o tome kad se upotrebljava jedan, a kad drugi! Ipak, u srpskom jeziku je češći nastavak –ski (autobuski, operski...).
Često koristimo paralelno oba oblika: padeški i padežni... Ponekad postoji izvesna razlika u značenju: logički (tiče se logike) i logičan (pravilan u rasuđivanju)! Isto tako izvedeni pridevi od imenice jezik glase: jezički (koji se tiče govora) i jezični (termin u anatomiji)!
Nastavak –ški se javlja umesto nastavka –ski ako se osnova reči završava na Š, Ž, H, G i K: Prag – praški, Njujork – njujorški, kicoš - kicoški... Ako se osnova završava na S ili Z – pravilo je da nema određenih pravila! Mogu samo da kažem da je češći nastavak –ski: vrbaski (bolje nego vrbaški), cirkuski, teksaski (bolje nego teksaški), kavkaski...
Imena sa nastavkom –R ili –N (Melburn, Šerbur, Kanton...) grade oblik prideva isključivo sa nastavkom –SKI: melburnski, šerburski, kantonski.
Pridev slovenski odnosi se na imenicu Sloven, a slovenački na Slovenac ili Slovenija.
Stanovnici Australije su Australijanci, a pridev bi glasio australijski (ređe se koristi Australac, australski)!
Građani susedne nam Austrije nazivaju se Austrijanci, a pridev je - austrijski!
Nataša Mirković