Gogoljeva “Ženidba“ pozorišta iz Gračanice uskoro premijerno u SNP-u
NOVI SAD: U koprodukciji Narodnog pozorišta iz Prištine, sa sedištem u Gračanici i Srpskog narodnog pozorišta, radi se komedija “Ženidba” Nikolaja V. Gogolja, ruskog pisca neobičnog humora i umetnika urbane strane života malih i siromašnih činovnika, podsećaju u SNP-u, povodom predstojeće premijere nove dramske predstave u režiji Milana Karadžića.
Povodom obeležavanja 70 godina Narodnog pozorišta Priština sa sedištem u Gračanici premijera „Ženidbe” je večeras u ovoj varoši u srcu Kosova i Metohije, dok je novosadska premijera zakazana za 11. oktobar, na sceni „Pera Dobrinović“. Prva repriza u SNP-u je već sutradan, 12. oktobra.
Gogolj je želeo da u prvi plan stavi i ismeje društvene anomalije svog vremena: licemerje, želju za statusom po svaku cenu, robovanje normama građanskog društva... Ženidba o kojoj on govori nije ženidba iz ljubavi. To je društvena obaveza, statusni simbol, ispunjavanje forme za kojom njegovi likovi čeznu, i upravo to je ono što ih čini komičnim. Iako je prošlo skoro dvesta godina otkako je komad napisan, sve te anomalije su i dalje aktuelne i itekako prisutne u svakom, pa i našem društvu, i o njima je uvek potrebno govoriti kroz pozorište, reči su reditelja Milana Karadžića.
Ono što je Karadžića podstaklo da se opredeli baš za ovaj komad, jeste, kako je pojasnio, i njegov psihološki sloj, odnosno maestralno iznijansirani Gogoljevi likovi.
Ti likovi nisu crno-beli, već vrlo životni, istovremeno podložni i osudi i sažaljenju, koji zbog svoje bezvoljnosti, teskobe i lenjosti duha, straha da izađu iz sigurne čaure, nisu u stanju da naprave bilo kakav pomak u svojim životima. Da bismo danas razumeli te likove, sve što je potrebno da uradimo jeste da se pogledamo u ogledalo, napominje Milan Karadžić.
Kao treći razlog zašto će upravo Gogoljevom „Ženidbom“ biti nastavljena njegova saradnja sa Narodnim pozorištem iz Prištine / Gračanice, i sa SNP-om, je, po rečima Karayića, “izvrsna glumačka podela sa kojom je uvek zadovoljstvo raditi, a koja će na najbolji mogući način izneti ovu univerzalnu priču, koju će imati prilike da vidi publika od Vojvodine do Kosova što je izuzetno važno i za pozorišta i za publiku.“
Uloge tumače: Jelena Orlović (Agafja Tihonovna), Milena Jakišić (Arina Pantelmojovna), Anika Grujić (Fjokla Ivanovna), Milan Vasić(Potkoljosin), Igor Damjanović (Kočkarjov), Milorad Kapor (Kajgana), Nebojša Đorđević (Anučkin), Bojan Stojčetović (Ževakin), Branko Babović (Stepan i Aleksej Starikov), i Tamara Tomanović (Dunjaška).
Scenograf je Milan Karadžić, a kostimograf je Dragica Laušević.
N.P-j.