Брнабић и Орбан задовољни резултатима самита
БУДИМПЕШТА: Премијери Србије и Мађарске, Ана Брнабић и Виктор Орбан, изразили су данас задовољство резултатима досадашњих самита Кина-ЦИЕЗ, а посебно потписивањем Меморандума о разумевању о сарадњи на Пројекту Београд - Будимпешта, као и отпочињањем радова на том пројекту.
У разговору о унапређењу билатералних односа Србије и Мађарске, премијери Брнабић и Орбан су оценили да је потребно још више унапредити економску сарадњу две земље.
„Поред инфраструктуре и саобраћаја, области у којима треба да наставимо да унапређујемо сарадњу су енергетика, пољопривреда и водопривреда, телекомуникације, банкарство, као и бањски туризам и прекогранична сарадња“, нагласила је Брнабић.
Председница владе указала је на чињеницу да је Србија мерама фискалне консолидације и свеобухватним реформама, које ја започела prеthodna влада, а које ова влада наставља, успела да креира повољно и стимулативно пословно окружење, које је сада значајно сигурније за инвеститоре.
Она је истакла да су добродошла већа мађарска улагања и учешће компанија из те земље у заједничким пројектима.
Премијери Србије и Мађарске сложили су се да је потребно наставити праксу одржавања заједничких седнице влада две земље, који доприносе унапређењу политичког дијалога и свеукупних односа две земље.
„Стабилност и успешан развој односа Србије и Мађарске у обостраном су и приоритетном интересу“, закључили су Брнабић и Орбан.
Председница владе захвалила се мађарском премијеру на континуираној подршци процесу европских интеграција Србије.
Премијери Србије и Мађарске разговарали су и о потреби наставка блиске сарадње у вези са мигрантском кризом.
“Свеобухватно стратешко партнерство”
Политички односи Србије и Кине су изванредни и карактерише их свеобухватно стратешко партнерство, оценили су данас председница владе Србије Ана Брнабић и премијер Кине Ли Кећианг.
Премијерка Брнабић и премијер Ли фокусирали су се, на састанку у Будимпешти, на економску сарадњу Србије и Кине, за коју су оценили да је веома успешна, посебно када је реч о саобраћајној инфраструктури и енергетици.
„Веома смо поносни на трилатерални пројекат модернизације железничке пруге Београд - Будимпешта, који је за Србију најважнији инфраструктурни пројекат. То видимо као почетак комплетирања целокупне железничке мреже Србије“, нагласила је Брнабић.
Премијери Србије и Кине констатовали су и да велики значај имају споразуми које су представници две земље потписали у понедељак, током Самита Кине и земаља Централне и Источне Европе у Будимпешти.
„Чланство у Европској унији кључни је спољнополитички циљ Србије, а Србија је у потпуности опредељена за наставак и продубљивање сарадње са Кином у свим областима“, изјавила је председница Владе, саопштила је влада.
„Недвосмислена подршка Кине по питању Косова и Метохије, а посебно спречавању тзв. „Косова“ да постане члан УНЕСКО, потврда су традиционалног пријатељства две земље и два народа“, истакла је Брнабић и додала да Србија доследно подржава политику „једне Кине“.
Брнабић и Ли разговарали су о наставку директних кинеских улагања у Србију и раста извоза српских производа у ту земљу.
Председница Владе Србије истакла је да је недавно положен камен темељац за изградњу новог блока ТЕ Костолац Б3, као највеће инвестиције у домаћем енергетском сектору у последње три деценије, а да укупна вредност заједничких пројеката Србије и Кине у овом тренутку износи око шест милијарди долара.
Поред енергетике и инфраструктуре, Србија и Кина развијају сарадњу и у многим другим областима. Премијерка Србије истакла је значај пројекта индустријског парка Борча, као једног од главних приоритета Србије у којем се очекују велика кинеска улагања, као и сарадње у области пољопривреде, здравства, културе, науке, образовања, туризма, спорта и другим областима.
„Посебно нас радује што ће ускоро у Пекингу бити потписан уговор о отварању Српског културног центра у Уметничком дистрикту 798, као и што скорије отварање Кинеског културног центра у Београду“, нагласила је Ана Брнабић.
Председница Владе Србије поручила је премијеру Кине да ће Република Србија, кроз механизам сарадње „16+1“ и иницијативу председника Си Ђинпинга „Појас и пут“, као и снажном подршком НР Кини на билатералном и мултилатералном плану, наставити континуитет политике пријатељства и пуне сарадње.