scattered clouds
12°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Знањем до струке: Све више потребни фармацеути, лаборанти и стоматолошке сестре

29.05.2023. 11:20 11:34
Пише:
Фото: Дневник/В. Фифа

Спасавање људских живота, као и лечење, збрињавање и неговање пацијената спадају међу активности које обавља свако ко се одлучи да постане медицински радник.

Код нас је, без обзира на време и околности, увек неопходан квалитетан медицински стручни кадар, који ће моћи у сваком тренутку да помогне болесној или угроженој особи, те да буде увек спреман да научи нешто ново како би се што боље снашли у обављању најодговорнијег посла. Уколико воле рад са људима, будући средњошколци имају добар избор у Медицинској школи „7. април” у Новом Саду. Образовни профили нису једноставни, захтевају од ученика огроман труд, али након четири године школовања већина њих буде спремна за рад, те излази из школе са добром основом за високо образовање.

На смер Стоматолошка сестра – техничар сваке године упише се 30 ученика који током четири године, пре свега, уче како да асистирају стоматолозима приликом збрињавања пацијената, а уз то је потребно да знају како да припреме стоматолошку ординацију за одговарајуће специјалистичке интервенције, односно да припреме и провере инструменте и апарате који ће се користити у ординацији или хируршкој сали. Prеthodnе године, за упис на овај образовни профил било је потребно минимално 90 бодова.

– Будући да се релативно мало њих задржава на средњошколском образовању, потреба за стоматолошким сестрама је изузетно велика – рекао је директор школе Ђорђе Искрин. – Саветујем будућим ученицима овај смер, јер ће осим добре основе врло брзо пронаћи посао. После завршетка овог смера они су практично оспособљени за рад у стоматолошким ординацијама као асистенти. Сваке године позове нас неколико стоматолошких ординација, зато што им фали стручног кадра и желе да запосле наше ученике.


Лична карта

Медицинска школа у Новом Саду основана је 1946. године, када је одржан први час. Од 1948. године формира се Средња медицинска школа, најпре од две школе, Државне школе за медицинске техничаре и Државне школе за (више) медицинске лаборанте, а у другом полугодишту прикључује им се и трећа – Државна школа за медицинске сестре, која се издваја у самосталну до 1959/60. године, када је припојена новоформираној Медицинској школи. Од 1963. до 1977. године, формира се Школски медицински центар од три школе (Медицинска школа, Зуботехничка школа, Школа за квалификоване раднике у здравству), све до 1977, када постаје васпитно-образовна организација позивноусмереног образовања и васпитања средњег ступња, а установа мења назив у Медицинска школа „7. април”. Школовање постаје четворогодишње од 1987. године, када се формирају образовни профили који су и данас актуелни.


Сви будући средњошколци који се упишу на смер Гинеколошко-акушерска сестра стичу општа и стручна знања, као и професионалне вештине у раду са трудницама, породиљама и гинеколошким болесницама, и брину се о здрављу жена. Они ће бити оспособљени да учествују у дијагностичким процедурама у области гинекологије и акушерства, самостално или као асистенти лекару, те да воде порођај и прву негу новорођенчета и уз пропратну терапију да брину о здравственој култури пацијената. Након завршетка школовања, ученици могу да се запосле у домовима здравља, као и у стационарним здравственим установама. Prеthodnе године било је потребно 86 бодова за упис на овај смер, а на почетку сваке школске године на овај образовни профил упише се 30 ученика.

– Овај смер је специфичан по томе што је изузетно одговоран, али с друге стране, постаје све више атрактиван, јер влада велика потражња за гинеколошко-акушерским сестрама – наводи Искрин. – Осим државне Гинеколошко-акушерске клинике, постоји и приватно породилиште, где свршени матуранти могу да се запосле. Битно је нагласити да је овај смер, пре свега, намењен девојчицама, иако имамо неколицину уписаних дечака.

На годишњем нивоу, смер Лабораторијски техничар упише 30 ученика, којима је на крају осмог разреда потребан минимално 91 бод за упис. Сви који се одлуче да постану лаборанти биће оспособљени да узимају биолошки материјал (попут крви, капиларне крви, урина, фецеса, брисева), те да обављају разне хематолошке, микробиолошке и биохемијске анализе. Настава тог смера одвија се кроз часове теорије, вежби и блок наставе. Вежбе се организују у школским кабинетима који су опремљени у складу са потребама наставе, док се блок настава одржава у наставним базама (лабораторије Дома здравља Нови Сад, Клинички центар Војводине, Институт Сремска Каменица, Институт за јавно здравље Војводине, Ургентни центар).

– Постоје индиције да се настава овог смера пребаци у дуално образовање, што не мислим да је добра идеја, јер сматрам да ученици већ стичу добру праксу кроз четири године – истиче Искрин. – Много лабораторија тражи техничаре, зато што већина њих одлази на факултет, па је и ово занимање постало дефицитарно. Будући средњошколци треба да упишу овај смер јер су потребни овом друштву, а када су тражени, веома брзо ће моћи да зарађују чак изнад просека.

Фармацеутски техничари, након завршеног школовања моћи ће да се запошљавају у свим гранама фармацеутске индустрије, најчешће у апотекама или фабрикама. Prеthodnе године су малим матурантима била потребна 94 бода за упис на овај образовни профил, а до сада је уписивано по 30 ученика. После четири године школовања, они ће бити оспособљени за извођење и надзор технолошких фаза у фармацеутској и козметичкој индустрији, као и за контролу производног процеса који укључује обезбеђивање прописаних хигијенских услова и заштиту на раду. Такође, биће задужени за вођење промета лекова у велетрговини, као и за рад у јавној апотеци.

Од септембра нов смер: медицинска сестра – васпитач

На смер медицинска сестра – васпитач будући средњошколци моћи ће да се упишу од школске 2023/2024. године. Лане је послат захтев Министарству просвете за проширење уписа за следећу годину и та квота је одобрена. С обзиром на то да је потреба за квалификованим кадром у државним вртићима све већа, захтев за оснивање новог образовног профила упутили су лане Град Нови Сад и ПУ „Радосно детињство”.

– Наредне школске године уписаће се 30 ученика, а могу да конкуришу и дечаци и девојчице – рекао је директор Медицинске школе „7. април” Ђорђе Искрин. – Тај смер још није прошао кроз реформу средњег стручног образовања, тако да ће се настава одржавати по старом програму, а следеће године ћемо видети да ли ће се наставити овим трендом. Све зависи од броја ученика који буду били заинтересовани.

Након завршене четврте године, ученици ће бити оспособљени да раде искључиво у предшколским установама, јер ће током школовања слушати првенствено васпитно-образовне предмете који ће им користити за рад са децом, попут музичког и ликовног, као и оне који се односе на медицинску струку, али градиво из те области неће бити обимно.

Александар Чегар

Пише:
Пошаљите коментар
Знањем до струке: Возачи и диспечери као одговорна занимања

Знањем до струке: Возачи и диспечери као одговорна занимања

20.05.2023. 17:02 10:34
Знањем до струке: За послове тражени геометри, дизајнери, галантеристи

Знањем до струке: За послове тражени геометри, дизајнери, галантеристи

15.05.2023. 11:49 11:53