ДИВОВСКИ ЛЕДЕНИ БРЕГОВИ НЕКАД СУ ПЛУТАЛИ КРАЈ БРИТАНИЈЕ Пронађени трагови стари 18.000 година
Огромне санте леда, величине средње великих градова, некада су плутале обалама Велике Британије, открива ново истраживање које баца светло на климатске промене које данас погађају Антарктик.
На дну Северног мора пронађени су трагови стари више од 18.000 година, за које се верује да су их оставиле ове масивне ледене громаде. Реч је о првим конкретним доказима да је некадашњи британско-ирски ледени покривач стварао санте леда сличне величине онима које данас виђамо око Антарктика.
Научници су користили високо прецизне 3Д сеизмичке снимке прикупљене током енергетских и ветроенергетских истраживања морског дна. Уочени су прорези у облику чешља, који указују на огреботине настале услед померања огромних ледених маса. Неки од тих трагова пронађени су чак 145 километара од савремене шкотске обале.
Процене показују да су санте биле широке између пет и више од десет километара, док им је дебљина достизала и до 180 метара. По својој величини, могу се упоредити са градовима попут Норича или Кембриџа.
Према речима главног аутора студије, морског геофизичара Џејмса Киркама, ове санте су имале изглед "столова", са изузетно широком и равном површином.
Он истиче да данашњи антарктички ледени покривач окружује више од 70% ледених полица, које играју кључну улогу у стабилизацији глечера.
Иако се поставке ледених полица међусобно разликују, истраживачи верују да подаци из прошлости могу бити кључни за разумевање како би антарктички ледени систем могао да реагује на савремено глобално загревање.