scattered clouds
12°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Знањем до струке: За послове тражени геометри, дизајнери, галантеристи

15.05.2023. 11:49 11:53
Пише:
Фото: Приватна архива

Широку лепезу разноврсних занимања која би при упису у средњу школу могла да заинтересују осмаке нуди Техничка школа „Милева Марић Ајнштајн”, у којој се обучавају ученици у четири подручја рада: Геодезији и грађевинарству, Текстилству и кожарству, потом Хемији, неметалима и графичарству, те Шумарству и обради дрвета.

У зависности од одабраног образовног профила, ђаци ове школе похађају наставу у две зграде, у Гагариновој 1, где се налази „грађевинска школа”, док је у Улици браће Рибникар 40 смештена „графичка” школа. Иако је школа физички подељена, ђаци из 63 одељења одлазе на праксу у централну зграду „грађевинске” школе, где се налазе све радионице и потребна опрема за обављање практичне наставе.

На смеру Геодетски техничар – геометар ученици се школују за стручњаке који се баве премером терена и израдом геодетских и катастарских планова, те обављају послове у оквиру катастра непокретности, као што су просторно планирање, урбанизам, грађевинарство, саобраћај и слично. Посао геометра постао је међу ђацима популаран зато што се на овом четворогодишњем профилу обучавају да раде, па и са средњом стручном спремом могу да се запосле. Према речима помоћника директора Ивана Петровића, експанзија геодетских бироа је све већа и потребна им је таква радна снага, а ученици након завршене средње школе имају добру основу да се упишу на факултете у Новом Саду или Београду и тако наставе своје образовање, што је многима и приоритет. За упис на овај смер prеthodnih година доња граница је био 84,1 бод.

– Имамо и случајева да су деца завршила геодетску, односно нашу школу, потом геодетски факултет, да би потом уз кратак курс веома лако постала ИТ стручњаци – рекао је Петровић. – Када говоримо о кадру за Геодетског техничара, имамо одличне предаваче, те опрему и yi-pi-еs станицу, све што је потребно за праксу. Сваке године се упише 30 ученика, формирајући једно одељење. Као техничари могу да раде и најчешће се запошљавају по геодетским бироима.


Багери и камиони као дечачки сан

Смер Руковалац грађевинском механизацијом сваке године уписује до 15 ученика и, као што обичај налаже, на овом образовном профилу наставу углавном похађају дечаци, који често остварују свој сан да возе багер или камион. Prеthodnih година за упис су била потребна минимално 44,24 бода након завршене основне школе.

– Школа је, када је реч о овом смеру, солидно опремљена јер поседујемо мали багер, на којем ђаци могу да вежбају док су на практичној настави – казао је помоћник директора Иван Петровић. – Они праксу обављају по предузећима, најчешће у ЈКП „Пут”, који је најбоље опремљен у Новом Саду.

Након завршене средње школе ученик добија диплому за све врсте возила, али због неискуства и младости често не може да управља већином грађевинске механизације. Рецимо, за управљање багером са дубинском кашиком потребна је Ц категорија, коју ова школа, за разлику од саобраћајне, не може да обезбеди, те он тако, иако зна да управља багером, нема дозволу да са њим изађе на пут.

– Они се најчешће обучавају да управљају механизацијом за стабилизацију земље, ту су вибро-плоче, ваљци или жабице – додаје Петровић. – Ту су за ископ разни багери, за транспорт камиони и дампери, булдожер, грејдер, скрејпер, потом за вертикални транспорт ту су разне дизалице, кранови, бетонске пумпе. Теоретски, они се упознају, али не могу све практично да пробају, зато је, рецимо, ЈКП „Пут” добар за квалитетније обучавање ученика.


Када је реч о образовном профилу Галантериста коже, током школовања ученици стичу теоријска и практична знања и вештине приликом израде кожних торби и производа од коже, те скицирања модела, одабира  материјала и израде шаблона. Неки од кључних предмета галантеристе су технологија галантерије, кожарски материјали, конструкција и моделовање галантерије. Теоријска знања ученици стичу у школским кабинетима, док практичне вештине стичу претежно у школској радионици, као и у предузећима за израду галантерије. С обзиром на то да занимање галантеристе спада међу дефицитарне, након завршене школе готово је сигурно запослење. Диплома галантеристе пружа и могућност отварања самосталне занатске радње. Prеthodnih година за упис на овај трогодишњи смер било је потребно минимално 60,79 бодова на крају основне школе, док се сваке године упише до 15 ученика, који формирају једно одељење.

У подручје рада названо Шумарство и обрада дрвета спада један необичан смер, који може да заинтересује осмаке и осмакиње који желе у будућности да раде креативан посао. На смер Техничар за обликовање ентеријера и намештаја сваке године се упише 30 ученика, којима је омогућено да се образују уз спој уметности и технике. Осим предмета на којима ће учити о технологији производње намештаја, те конструкцији намештаја, будући средњошколци моћи ће да развијају креативне способности. Постоји много ликовних предмета, као што су цртање, теорија форме, теорија дизајна, историја уметности, стилови намештаја, унутрашња декорација, обликовање намештаја, уз које сви они могу да изграде свој стил и карактер попут правог уметника. Осим тога, ученици би требало да науче да користе савремене софтверске алате, неопходне за успешно обављање послова.

– Они дизајнирају ентеријер и намештај, одлазе често на сајмове намештаја, а праксу имају у фабрикама – навео је помоћник директора. – Велика предност овог смера је то што је радна снага која је завршила за дизајнера ентеријера и намештаја веома тражена у привреди, односно у предузећима која производе намештај, а исто је и са ученицима са трећег степена, попут столара и тапетара.

Предвиђено је да ученици овог образовног профила нађу себи место и у производњи и у бироима за пројектовање намештаја и ентеријера. Структура предмета омогућава наставак школовања, како на техничким, тако и на факултетима ликовних уметности. За упис на смер Техничар за обликовање ентеријера и намештаја prеthodnih година било је потребно минимално 78,47 бодова.

Александар Чегар

Пише:
Пошаљите коментар