”Вода за пиће у Новом Саду се контролише на 588 места” ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЋИН: Вода је безбедна; Трећи бунар је тренутно у процесу регенерације
- Вода за пиће у Новом Саду је безбедна и може се користити за пиће – рекао је градоначелник Новог Сада Жарко Мићин на данашњој конференцији за медије, коју је како је нагласио сазвао зато што на друштвеним мрежама народна посланица Мариника Тепић износи полуистине и неситине о тој теми.
– Вода за пиће у Новом Саду се контролише на 588 места свакодневно што од стране микробиолошке лабораторије ЈКП „Водовод и канализација“ што од Института за јавно здравље Војводине који је потврдио у свим досадашњим налазима да је вода безбедна и може се пити. У једном од узорака 16. априла је утврђено присуство нематода, али је наглашено да оно нема никакав утицај на здравље људи. Цео поступак контроле је врло транспарентан и пролази кроз више руку. Сваки пут Институт за јавно здравље објављује резултате уколико се утврди да постоји неки проблематичан резулатат како би се јавност обавестила о томе.
О бунару на Штранду
- Бунар ДХД1 на Штранду у моменту када је узоркован јесте имао бактерију фекалног порекла. Међутим, када се тако нешто деси аутоматски се тај бунар гаси и ван је употребе. И те како водимо рачуна о безбедности грађана. Веома је неодговорно на овај начин манипулисати подацима као што ради Тепићева зарад стицања политичких поена. Позивам је да то не ради и отворен сам за сваки разговор. Наш град је рањен после оног што се десило 1. новембра. Било је довољно тензија у овом граду. Ја сам тај који од почетка отворен за дијалог и са грађанима и са одборницима- рекао је Мићин.
Он је истакао да је пре месец и по дана обишао фабрику воде када му је речено да мора да се уради регенерација одређених бунара и због чега је инсистирао на усвајању буџета.
-Трећи бунар је тренутно у процесу регенерације. Добили смо 150 литара воде у секунди додатно, што није мало и зато смо могли да скратимо време рестрикције. Морамо кренути у завршетак филтерских поља нове фабрике воде. Изменили смо садашња филтерска поља. Требаће нам додатни капацитети воде почетком маја. То је једино што би евентуално могло да поремети да се у потпуности прекину рестрикције. Инсистираћу да се испуни али не по сваку цену оно што треба. Када урадимо филтерска поља то значи да ћемо моћи да активирамо додатне бунаре на садашњу фабрику воде, чиме добијамо додатне капацитете и чак нећемо мрати да чекамо ни утискивање нових дренова него ћемо моћи директно да идемо на укидање рестрикција – казао је градоначелник.
Вода за пиће у Новом Саду се контролише на 588 места свакодневно што од стране микробиолошке лабораторије ЈКП „Водовод и канализација“ што од Института за јавно здравље Војводине (Жарко Мићин)
Директор ЈКП „Водовод и канализација“ Урош Лончар је напоменуо да је лабораторија предузећа та која је утврдила фекалну бактерију на бунару ДХД1, због чега је он и искључен.
-Чим је тог дана добијен извештај о присуству нематода Институт је јавио Градској управи и она је издала саопштешње. Једино меродаван у овом случају је Институт за јавно здравље Војводине. У систем пуштамо само квалитетну воду коју свакодневно контролише наша лабораторија и Институт за јавно здравље Војводине. Светска здравствена организација дозвољава десет нематода у литри, ЕУ препоручује 5-6, нашим правилником се не дозвољава ниједна. Она пронађена је била неактивна –мртва – рекао је Лончар и напоменуо да ће он и још троје колага поднети пријаве против Маринике Тепић.
У систем пуштамо само квалитетну воду коју свакодневнио контролише наша лабораторија и Институт за јавно здравље Војводине (Урош Лончар)
Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација” демантовало је наводе народне посланице Мариника Тепић, у вези са квалитетом пијаће воде у Новом Саду и стањем у објекту Нове главне црпне станице (НГЦ1), којима се, како је у саопштењу предузећа наведено, грубо манипулише подацима о пијаћој води у Новом Саду, чиме се без основа шири паника међу грађанима.
Ова пракса стицања политичких поена тако што ће се узбуњивати грађани мора да престане, без обзира били позиција или опозиција, рекао је Мићин
„Из извештаја који је сама посланица објавила, јасно се види да је вода која се налази у резервоарима пијаће воде и која се дистрибуира корисницима апсолутно микробиолошки исправна, док су фекалне бактерије утврђене у сировој води, која још није дошла до фазе филтрације и дезинфекције – управо због чега те фазе и постоје у процесу прераде. Такође, бактерије су утврђене и на приватним славинама, за које није надлежно ЈКП „Водовод и канализација“. Фекалне бактерије регистроване су на локацијама: Ш-БХД 01 (бунар БХД-1 на Штранду), НА I (сирова вода – улаз у аерацију), А I (сирова вода – након аерације), у тоалету у студентском дому на Лиману и у кухињи на Адицама.
Узето 150 узорака на Црпној станици
Градоначелник је поводом навода да ће Црпна станица НГЦ1 да експлодира казао да је то апсолутно нетачно и додао како је истог дана отишао на лице места.
-Инсистирао сам да дође Управа за ванредне ситуације која има уређај за мерење количине гасова и они су мерења обавили на више места унутар и споља. Због тога што је наставила са изношењем неистина инсистирао сам на континуираном мерењу у периоду од пет дана и 150 узорака је узето за то време. Од 150 узорака само су два била позитивна на метан. Концентрација метана је била 0,02 већа од дозвољене, никако до нивоа експлозије. Ова пракса стицања политичких поена тако што ће се узбуњивати грађани мора да престане, без обзира били позиција или опозиција. Увек ћемо ја и моји сарадници бити отворени за све информације биле оне добре или лоше - рекао је Мићин.
Бунар БХД-1 је након што је утврђена микробиолошка неисправност, одмах искључен из система прераде, дезинфикован и усмерен у испуст, што, како у „Водоводу и канализацији“ објашњавају, свако ко шета кејом може да види. У систем ће бити враћен тек након што лабораторијски налази потврде његову потпуну исправност, у складу са стандардном процедуром.
З. Милосављевић