ЖИТА И ПРЕРАЂЕВИНА ИМАМО ЗА ВЕЋИ ИЗВОЗ ОД САДАШЊЕГ! Српско брашно боље пролази на светској пијаци од пшенице!
Извоз брашна и пшенице могао би да буде и бољи јер имамо шта да продамо.
Извоз брашна и пшенице могао би да буде и бољи јер имамо шта да продамо.
У новембру је жита извезено око 89.330 тона, највише преко румунске луке Констанца. И то 40.118 тона. Што са тиче појединачних земаља, највећи купац нашег хлебног жита је Италија, где је за месец дана, тачније у новембру, продато 22.300 тона. Италија је, иначе, наш највећи традиционални купац.
Пшенице смо, по подацима Републичког завода за статистику, у жетви добили мало више од 2,9 милиона тона, што је далеко више од 1,6 милиона тона колико нам треба за домаће потребе.
Ако се томе додају и прелазне залихе, којих већ неколико година само сабирамо јер не успевамо да тржишни вишак хлебног зрна продамо другима, за пшеницу нам требају велики купци.
ГЛОСА / 89.330 тона извезено пшенице у новембру, највише преко Констанце у Италију, нашег највећег традиционалног купца
По речима директора Пословног удружења „Житоунија” Здравка Шајатовић за Дневник, у протеклих пет месеци ове економске године јул-новембар жита је продато ван граница Србије око 467.5000 тона.
ГЛОСА / 16.320 тона брашна продато у новембру, а 79.433 тоне или око 16.000 тона сваког месеца од јула до новембра
- Стиже нам зима и месеци када је извоз знатно мањи него у другим месецима, а и извоз не иде као ранијих година, премда на залихама имамо солидне количине пшенице и могли би далеке више да га продамо ван граница - казао је Шајатовић.
Навео је да је пшеница продавана у извоз за око 210 евра по тони и да је та цена прости просек .
Што се тиче брашна, у новембру смо га продали страним купцима 16.320 тона, а од јула до новембра укупно 79.433 тоне или око 16.000 тона сваког месеца.
Жито треба и Робним резервама
Осим на страна тржишта, домаћа пшеница се може продати и на домаћем тржишту, и то Републичким робним резервама, које немају, сматра се, много жита на залихама, јер су знатне количине самлели и брашно продали пекарима по нижим ценама, пре неколико месеци.
Шајатовић каже да извоз брашна иде солидно и да је прошле године брашна извезено 168.760 тона.
- Брашно је, релативно гледано, било скуље у односу на пшеницу јер је тона брашна продавана за 283 евра по тони и та цена је исто изведена на основу простог прсека - напоменуо је Шајатовић и навео да је цена брашна у новембру била мало виша него у октобру, а да је пшеница било мало јефтинија у новембру него што је продавана у октобру и да су та ценовна кретања уобичајена за ово доба године.
З. Делић