ШОКАНТНЕ ЦЕНЕ РИБЕ УОЧИ УСКРСА Конзерва туњевине скупља од килограма свињетине! И цена шарана скочила
Цене шарана су у односу на период божићног поста у велепродаји порасле од 15 до 20 одсто, а цена ће до Ускрса сигурно и даље расти, каже Крум Анастасов, председник Групације за рибарство ПКС и директор рибњака „Капетански рит”.
Како објашњава, ситуација је тренутно таква да рибе и нема превише на тржишту код нас, па и у земљама окружења у којима су цене ниже због субвенција.
– Ситуација у рибарству и даље није добра и нема ништа ново да се каже осим да подсетимо да већ две године и оно минимално што нам је следовало од субвенција не добијамо. Не објављују се јавни позиви за рибарство, пре свега за шарана. С обзиром на то да ни у региону нема много рибе, очекује се даљи раст цена. Као што смо више пута помињали, рибњачке површине су са 11.000 хектара смањене на 5.000 хектара, можда и мање и даље су у паду. Иако је у свету тенденција да се рибарска производња поспешује на сваки начин, то код нас није тако, због чега је све мање рибе која се чува у отвореним водама – објашњава за Политику Анастасов.
Почетак ускршњег поста је обележила ипак добра снабдевеност трговина и чини се да су трговци као и увек када је пик продаје рибе направили добру стратегију. Риба је у њиховим фрижидерима јефтинија, али углавном зато што служи као мамац за велике куповине. Иако произвођачи кажу да је приметан и пад увоза који иде са падом цена, у трговинама има доста и рибе из земаља у окружењу.
Шаран је углавном домаћи и поскупео је, а пастрмка држи уравнотежену цену, али је конкуренција велика. Она се углавном увози из Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније и Турске. Шаран је јуче према подацима сајта „Ценотека” био на снижењу у већини трговинских ланаца и коштао је од 520 динара у „Универекспорту” до 560 динара по килограму колико је коштао по редовној цени у „Дису”.
Килограм свежег бранцина у „Рода” маркетима је био 1.099, а у „Идеи” 1.250 динара по килограму, за колико је могла да се пазари и свежа орада. Пастрмка је око 620, а ослић 450 динара за килограм. Лосос филети као и обично држе цену и у овим маркетима су јуче могли да се нађу за око 2.500 динара по килограму, мада цене иду и више од 3.000 динара. Замрзнути ослић у филетима кошта од 699 до 820 динара за паковање од 400 грама, док је пангасијус за око 100 динара јефтинији.
У домаћим супермаркетима је огромна понуда конзервиране рибе, али су цене, чини се, ових дана више него раније, међутим мање квалитетни производи се могу наћи на снижењу, али најпознатији брендови за конзерву туњевине од 160 грама држе цену као килограм свињског бута. Једна конзерва туњевине „Рио маре” у маслиновом уљу у „Универекспорту” на снижењу кошта 429, а у „Идеи” је редовна цена 779,99 динара. Конзервирана туна салата са кукурузом исте грамаже у „Мега максију” на снижењу кошта 329,99 динара, док је у „Идеи” скупља за 250 динара. Најјефтинија конзерва туњевине у комадићима је 139 динара у месари „Матијевић” и снижена је за 52 одсто.
Интересантно је да је конзервирана риба толико поскупела, али онда не чуди што је на пијацама поново већа понуда ових производа на тезгама где расте продаја. Паковање од шест мањих конзерви најквалитетније туњевине кошта око 1.200 динара, док је конзерва обичне, али квалитетније туњевине у комадима, често и до 200 динара јефтинија на пијаци него у маркетима.
Можда су и цене рибе и прерађевина разлог мање потрошње, тек у Србији се троши мање од четири килограма рибе по становнику, а у Европској унији пет пута више, показује званична статистика.
Политика.рс