Катастрофа у кошници МАСОВНИ ПОМОР ПЧЕЛА ГУРА СРБИЈУ У МИЛИОНСКЕ ГУБИТКЕ Цена меда лети у небо!
Пчеларска индустрија у Србији на ивици је колапса - масовно угинуће пчела регистровано је широм земље и креће се од алармантних 15 па све до 90%, упозоравају пољопривредни стручњаци.
Овај катастрофалан пад не прети само производњи меда, већ ће неминовно "упецати" и џепове потрошача, јер се очекује драстичан скок цена свих пчелињих производа.
Према речима Ненада Стефановића, саветодавца Пољопривредне стручне службе Лесковац, ситуацију су додатно погоршали каснопролећни мразеви који су температуре спустили и на -10 степени Целзијуса, затим прошлогодишња екстремна суша, као и отпорни пчелињи крпељ — паразит који постаје готово имун на стандардне препарате за заштиту.
"Крпељ је толико постао отпоран да га практично не можете сузбити једним средством. Потребна је комбинација више препарата, а то додатно повећава трошкове пчелара", каже Стефановић.
Губици мере се у милионима евра
Ако се узме у обзир да Србија годишње произведе око 7.000 тона меда, а килограм врхунског меда достиже чак 1.200 динара, губици већ сада прелазе 8,4 милиона евра, а очекује се да цифра настави да расте!
Стручњаци упозоравају да је највеће угинуће забележено у долинама и котлинама, где се ваздух теже креће, а влага остаје заробљена. Највећи ударац претрпела је багремова паша, која је "измрзла" поред река и у усецима, што је додатно умањило ионако скромне приносе.
Цена меда ће летети у небо
"До сада је килограм чистог меда стајао између 1.100 и 1.200 динара, док је на полицама маркета, због фалсификата, могао да се нађе и за 600–700 динара. Ове године, међутим, можемо очекивати да малопродајна цена пређе чак 1.500 динара по килограму, а премиум мед са специфичних паша можда и више", упозорава Стефановић.
Пчелари који имају залихе могли би, како каже, да ове године добро профитирају, иако је, како додаје, "та добит унапред потрошена" с обзиром на трошкове и губитке које су претрпели.
Нада у државне субвенције
У овом тренутку, надлежне инспекције су на терену и процењују штету, а пчелари се надају да ће, осим редовних субвенција, добити и додатну финансијску помоћ државе, преноси rešetka.rs.
"Свака оваква 'катастрофа' оставља дуготрајне последице, не само по пчеларство, већ и по воћарство, које зависи од опрашивања. Потребна је озбиљна подршка да би пчелари опстали", закључује Стефановић.
Година глади за пчеларе, луксуз за препродавце
С обзиром на то да пчеле играју кључну улогу у опрашивању воћа, поврћа и других биљака, њихов масовни помор могао би да изазове домино ефекат и на цене бројних пољопривредних производа. Ова година биће рекордно лоша за пчеларе, а сви који буду куповали мед мораће да рачунају на озбиљно "медено" поскупљење.