САРМА ЋЕ ОВЕ СЕЗОНЕ БИТИ ЛУКСУЗ Високе температуре и суша подигле цену купусу, ОВО ЈЕ МИНИМАЛНА ЦЕНА
Сезона киселења купуса није још кренула пуном паром, али се аутохтона сорта футошког киселог купуса може купити на најпрометнијој Футошкој пијаци у Новом Саду .
Килограм рибаног купуса или прокола у вакуум паковању кошта 300 динара, док су листови за сарму 600 динара.Килограм свежег купуса кошта 120 динара и толико стају и друге сорте купуса.
Купус је ове сезоне скуп јер га је тешко било одгајити због високих температура и суше.Велики повртари истичу да је требало пуно рада, воде и заштитних средстава да би се одржао.
Аутохтоне сорте футошког купуса биће по хектару за 30 па до 50 одсто мање него у редовним годинама.
Дугогодишњи повртар Мирољуба Јанковића из Футога изјавио је за Дневник да нису задовољни овом годином, упркос томе што је цена купуса премашила стотину динара.
- Питање је да ли ћемо са ценом од 120 динара успети да покријемо трошкове производње. Онај ко га је сејао на већим површинама требало му је и 600 литара горива дневно да би се одржало наводњавање. Морало се бити на њиви по 15-16 сати дневно и тај темпо непрекидног боравка у пољу требало је издржати јер пуних 75 дана није било кише. Имали смо и велике трошкове за мазива, заштитна средства и дневнице сезонских радника, чија је сат био 400 па и 500 динара - навео је Јанковић. - Сада када су престале врућине и стигла киша, купус неће да завија листове и, мада се деценијама бавимо његовом производњом, не знамо због чега. Вегетација је успорила и на неким њивама је доспео да се сече, док ће већина произвођача тек половином новембра кренути да га продаје навелико.
Футошки купус бео, са мањим округлим главицама
Aутохтоне сорте футошког купуса ове године у атару Футога има 20 до 25 хектара.
Потрошачи који буду куповали футошки купус за кисељење треба да знају да се разликује од других сорти по боји, изгледу и тежини.
Аутохтона футошка сорта купуса има мање главице, тешке од килограма и по до 3,5 килограма. Листови су бељи и немају жиле, док су главице овалне и спљоштеног изгледа.
Јанковић каже да ће и навелико килограм футошког купуса коштати 120 динара за потрошаче који буду куповали до стотину килограма, а они који буду узимали више од стотину килограма, моћи ће да се договоре око цене са продавцима.
- Купуса ћемо имати мање по хектару, на неким њивама биће га мање чак и за 50 одсто, па постоји могућност да буде и скупљи и да га не буде - истиче Јанковић.
Он каже да се на пијацама и у маркетима продаје домаћи купус јер су и у земљама у окружењу прилике у производњи биле исте као и овде.
- Купус је у Хрватској од два до пет евра килограм, а у БиХ има исту цену као и наш - нагласио је Јанковић.
З. Делић