Соларни колектори штеде енергију у зрењанинској болници
ЗРЕЊАНИН: Општа болница „Ђорђе Јоановић” у Зрењанину, осим што је једна од ретких која у Србији има успостављен систем управљања медицинским отпадом, пример је добре праксе у области термалног коришћења соларне енергије у јавном сектору.
Ова установа је, наиме, захваљујући пројекту словачке Агенције за развојну помоћ и Покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине још у другој половини 2009. године поставила највећи соларни систем у Србији. Систем се састоји од 200 колектора за загревање санитарне воде.
Са соларним системом може се уштедети између 60 и 70 одсто трошкова у случају примене за загревање санитарне топле воде. Ово постројење годишње доприноси уштеди око два милиона динара на име супституције енергента, наводе у зрењанинској болници и додају да је укупна површина 200 колектора око 404 квадратна метра.
Соларни систем омогућује загревање 48 кубика топле воде дневно у јулу уз температуре од 30 степени, а најмање у децембру - 20 кубика воде.
Еколошки ефекти се показују кроз смањење емисије угљен диоксида у атмосферу због коришћења сунчеве енергије који на годишњем нивоу износе 67.336 килограма. У току минималног експлоатационог периода од 30 година рада постројења, то значи 2.020 тона угљен диоксида мање у атмосфери.
Соларно постројење у болници представља пример добре добре праксе у термалној примени соларне енергије у Војводини и едукативно доприноси повећању свести о значају коришћења обновљивих извора енергије и очувању животне средине, што је један од услова приближавања Србије Европској унији, истичу у Општој болници „Ђорђе Јоановић”.
Ж. Балабан