Solarni kolektori štede energiju u zrenjaninskoj bolnici
ZRENJANIN: Opšta bolnica „Đorđe Joanović” u Zrenjaninu, osim što je jedna od retkih koja u Srbiji ima uspostavljen sistem upravljanja medicinskim otpadom, primer je dobre prakse u oblasti termalnog korišćenja solarne energije u javnom sektoru.
Ova ustanova je, naime, zahvaljujući projektu slovačke Agencije za razvojnu pomoć i Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine još u drugoj polovini 2009. godine postavila najveći solarni sistem u Srbiji. Sistem se sastoji od 200 kolektora za zagrevanje sanitarne vode.
Sa solarnim sistemom može se uštedeti između 60 i 70 odsto troškova u slučaju primene za zagrevanje sanitarne tople vode. Ovo postrojenje godišnje doprinosi uštedi oko dva miliona dinara na ime supstitucije energenta, navode u zrenjaninskoj bolnici i dodaju da je ukupna površina 200 kolektora oko 404 kvadratna metra.
Solarni sistem omogućuje zagrevanje 48 kubika tople vode dnevno u julu uz temperature od 30 stepeni, a najmanje u decembru - 20 kubika vode.
Ekološki efekti se pokazuju kroz smanjenje emisije ugljen dioksida u atmosferu zbog korišćenja sunčeve energije koji na godišnjem nivou iznose 67.336 kilograma. U toku minimalnog eksploatacionog perioda od 30 godina rada postrojenja, to znači 2.020 tona ugljen dioksida manje u atmosferi.
Solarno postrojenje u bolnici predstavlja primer dobre dobre prakse u termalnoj primeni solarne energije u Vojvodini i edukativno doprinosi povećanju svesti o značaju korišćenja obnovljivih izvora energije i očuvanju životne sredine, što je jedan od uslova približavanja Srbije Evropskoj uniji, ističu u Opštoj bolnici „Đorđe Joanović”.
Ž. Balaban