Младо и старо иде у Гребенац на фашанке
ГРЕБЕНАЦ: Деценијама уназад у време такозваних белих поклада Гребенчани спремају фашанке, по угледу на карневале које су Немци организовали у Белој Цркви од 1911. године па до Другог светског рата. У све то уплетени су и прастари пагански обичаји везани за крај зиме и долазак пролећа.
Поворке маскираних добиле су нову форму, усталио се модел израде алегоријских колица, по коме сваки експонат има неку поруку. Ове године провезло се 13 група, које су се као и ранијих година у својим приказима бавиле актуелним темама и прошлошћу. Најмлађи Гребенчани представили су оловке као симбол писмености, морске сирене и ninya корњаче, а старији ученици основне школе „Михаел Садовеану“ приказали су операциону салу. Изузетно верно, са великим радом и вољом одрасли су представили Косовски бој, одлазак људи у свемир, породице Кременко и Каменко, као и сцену из филма „Ко то тамо пева“. У припреми и изради експоната учествује Месна заједница Гребенац, а пре свих деца, учитељи и наставници сеоске школе, родитељи и мештани.
Калушари су оно што овај маскембал разликује од осталих у околини Беле Цркве. Група дечака и младића, обучених у традиционалну ношњу са прапорцима на чарапама, обиђе читаво село, уђе у свако двориште и одигра игру којом тера зиму и зле силе. Пре почетка карневалске поворке у центру села они ту игру понављају.
Етнолози са Београдског универзитета који сваке године са студентима обилазе Гребенац у време фашанки, кажу да овај обичај датира из доба Римљана и у ствари представља плес којим терају зиму и означавају долазак пролећа. За становнике осталих села белоцркванске општине фашанке су се завршиле још прошлог уторка сахрањивањем маске, а за Гребенчане тек у суботу, кад се поново организује дефиле експоната и у вечерњим сатима је маскембал у сали КУД „Ђорђе Кожбух“. Пре поворке експоната, традиционално је у школи одржан симпозијум са темом „Фашанке - карневал код нас и преко границе“.
В. Х.