clear sky
-1°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0166
usd
107.3645
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РАДИОНИЦА „ФРАЈЛА“ ДАНИЈЕЛЕ ЈЕРИНКИЋ Где традиција опстаје у модерном свету

04.11.2024. 11:28 11:41
Пише:
ткање
Фото: Приватна архива

Власница радионице „Фрајла“ Данијела Јеринкић с љубављу и страшћу негује вештине које су некада биле темељ свакодневног живота и то у Кикинди, познатој по богатој традицији занатства. Наша саговорница још 2003. године научила је ткање на ручном разбоју, технику нецане чипке и усавршила хеклање и шивење, те је 2011. одлучила да отвори своју радионицу, симбол отпора традиције модерном свету. У „Фрајли“ се могу пазарити одевни предмети, као и предмети за ентеријер и сувенири.

– Најранија сећања ме враћају на слике мојих бака које, седећи у топлој соби, штрикају зимске чарапе и џемпере од вуне коју су саме испреле – истакле је Данијела Јеринкић, те казала да су управо те успомене обликовале њен однос према ручном раду и занатима касније у животу. – Још као девојчица сам поред њих везла јастучиће и хеклала луткама хаљинице. Током одрастања, савладала сам основе кројења и шивења уз помоћ кројева из „Наде“ и бакине старе Багат машине. То се показало као корисно знање јер сам, преправљајући гардеробу пријатељима, обезбеђивала себи џепарац.

Креативност наше саговорнице била је од користи и током студентских дана, када је правила уникатан накит од глине, лампе и платнене играчке за децу, како би додатно зарадила. Ова разнолика искуства поставила су темеље за одлучујући корак у њеном животу – оснивање радионице.

– У кикиндском удружењу „Уникат“ научила сам ткање на ручном разбоју, технику нецане чипке, и усавршила хеклање и шивење – казала је наша саговорница. –  Уз подршку Националне службе за запошљавање путем пројекта самозапошљавања, регистровала сам радионицу, а и добила сертификат „Отворене шаке“ Министарства привреде за ткање на ручном разбоју, што ми је постало једна од примарних техника у раду.

ткање
Фото: Приватна архива

Оно што њену понуду чини посебном јесте то што сваки комад одеће, поред тога што је уникатан и непоновљив, прожима креативна комбинација различитих техника, материјала и боја. Иначе, Данијела Јеринкић сваке године учествује на манифестацији „Дани Лудаје“ у Кикинди, а некада је редовно посећивала и сајмове и манифестације у Новом Саду, Сомбору и Вршцу.

Иако суочена са бројним изазовима, као што су дуг период израде, мала продајна цена и проблем набавке природних и квалитетних материјала, наша саговорница не одустаје.

– И поред разних препрека и проблема, уз помоћ колега, струковних удружења, локалне самоуправе и министарстава кроз пројекте подршке старим занатима, радионице попут „Фрајле“ опстају и данас – истакла је она. – Током  одрастања, у мојој околини  било је много више занатлија и мајстора свих заната. Данас је тај број смањен, а у неким срединама занатлије су само сећање. Држава и донатори морају препознати важност подршке занатима како би их очували у модерном свету и приближили младим људима.

ткање
Фото: Приватна архива

Јеринкић истиче и да се куповином ручно израђених производа подржавају мале занатске радионице, али и подиже свест о значају опстанка старих заната. Током тринаест година постојања радионице „Фрајла“, Данијела је неколико пута добила помоћ и подршку од државе. Како би се додатно помогло занатлијама, она предлаже уговоре између државних институција и занатских радионица за откуп производа, који би били коришћени као протоколарни поклони страним државницима и гостима од јавног значаја.

Пројекат „Стари занати - нова шанса” реализује Дневник Војводина прес, а суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Извор:
Дневник/Д. Андулајевић
Пише:
Пошаљите коментар
ВРЕМЕ У РУКАМА ПИОКЕРА Породична традиција часовничарског заната у Кикинди
сатови

ВРЕМЕ У РУКАМА ПИОКЕРА Породична традиција часовничарског заната у Кикинди

29.10.2024. 14:00 14:10
ТЕРЗИЈСКО-АБАЏИЈСКИ ЗАНАТ Александар Алимпијевић чува традицију кројећи народну ношњу
ношња

ТЕРЗИЈСКО-АБАЏИЈСКИ ЗАНАТ Александар Алимпијевић чува традицију кројећи народну ношњу

29.10.2024. 12:15 12:45
(ВИДЕО) ЧУВАР ТРАДИЦИЈЕ БУЊЕВАЧКИХ ПАПУЧА Дејан је последњи мајстор овог старог заната
папуче

(ВИДЕО) ЧУВАР ТРАДИЦИЈЕ БУЊЕВАЧКИХ ПАПУЧА Дејан је последњи мајстор овог старог заната

28.10.2024. 12:28 12:43