overcast clouds
5°C
10.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ВИДЕО) ДВА ВРШАЧКА ДРАГУЉА УВРШТЕНА У КЛИМАТСКА МЕСТА ОД НАЦИОНАЛНОГ ЗНАЧАЈА Јединствене природне лепоте - мамац за туристе

07.03.2025. 12:38 13:00
Пише:
Извор:
eVrsac
vršac
Фото: screenshot/Youtube

Влада Србије усвојила је и допунила Уредбу о одређивању критеријума за доделу подстицаја, ради привлачења директних улагања у сектору услуга хотелског смештаја.

Овим допунама се климатска места, Вршачко језеро и Вршачки брег, додају на списак бањских и климатских места, како би се створили неопходни услови за привлачење и реализацију инвестиционих пројеката, који се односе на директна улагања на територији Града Вршца.

Градско језеро, лек из Панонског мора

На ободу Вршца налази се вештачко језеро, које представља оазу Вршчана у врелим летњим данима. Језеро је површине око 32.000 квадратних метара.

Стручњаци Института за хидрогеологију, пре неколико година, утврдили су да је морска вода на Градском језеру другог артеског хоризонта, са високим садржајем јода, сулфата, магнезијума и калцијума, која има констатну температуру од 25 степени. То је непресушни ресурс, не само по количини већ, и по температури и минералима. Вода из овог извора је одличног квалитета, нема нити једне бактерије и старија је од милион година.

„Језеро се свакодневно одржава, контролише се квалитет воде, како би иста била на прописаном нивоу, а купачи безбедни. Такође, врши се и детаљно чишћење приобаља и његова дезинфекција. У плану је нови, велики Пројекат уређења Градског језера у Вршцу и након много година отпочели су радови на њему. Према пројекту, прва фаза радова обухвата замену воде, чишћење приобаља и дезинфекцију. Након тога следи комплетно чишћење и фарбање бетонске обале језера, као и уређење „дечје плаже“, која ће бити насута ситним белим песком. Такође, планирано је и опремање плаже мобилијаром са сунцобранима и лежаљкама, као и угоститељски објекат у близини дечје плаже“, каже градоначелница Вршца Драгана Митровић.

Фото: Град Вршац

Пројектом се обухвата и сређивање ограде око језера. Тај посао је при крају. Део ограде до коловоза биће видно и звучно непропустан.

“Последњих година интезивно се ради на уређењу обале и креирању забавних садржаја за све посетиоце. Сваке године Туристичка организација Града Вршца организује и различита спортска такмичења, школу пливања за најмлађе суграђане, дечје играонице, музички програм и још много тога. Оно што је нама, као градској управи циљ, јесте да све подигнемо на један виши ниво, како би наши суграђани, а и гости могли максимално да уживају у нашем Вршцу, на једном прелепо уређеном купалишту, уз чист ваздух и погледу на Вршачки брег. Планираним пројектом, поред замене воде и чишћења и дезинфекције приобаља, плажа ће се бити насута белим песком, праћена мобилијаром са сунцобранима и лежаљкама, уз обавезан угоститељски објекат, где ће купачи моћи да се освеже. Наше “Панонско море” је већ добило један културно-хигијенски објекат првокласне вредности, али ми ћемо напорно радити на томе да се доведе на светски ниво, јер наши грађани заслужују само најбоље”, образложила је градоначелница Вршца.

Пуним плућима кроз Вршачке планине

Вршачке планине издижу се изнад града. Својом висином пријатно изненађују, реметећи банатску равницу. Као да је кошава, својом снагом и брзином, нанела сву банатску земљу на једно место. И то баш поред Вршца.

„Можемо слободно рећи да су право, велико, јужнобанатско чудо, на којем су чуда и могућа, чему сведоче многи, који су се тим чудом и излечили. Обично се каже да ветрови односе. На Вршачким планинама, руже ветрова доносе здравље“, каже градоначелница Вршца.

vršac
Фото: screenshot/Youtube

Вршачке планине налазе се у близини Карпата, али никакве везе немају са њима, како се некада веровало. Припадају српско-македонском ланцу. По свом настанку, спадају у старе громадне планине. У геолошком погледу, основну масу граде стене, палеозонске старости, око 260 милиона година, коју окружују неогени седименти и седименти Панонског мора. Оваква клима и стална ваздушна струјања, чак четири руже ветрова, омогућују развој разноврсног и богатог биљног и животињског света.

vršac
Фото: screenshot/Youtube

Вршачке планине су острвске, јер су некада биле острва у Панонском мору. Са њихових врхова пружа се незабораван поглед, ка целом свету. Између њих, налазе се подручја пространих и дубоких преседлина, превала, пулмеа и коркана, пуно ливада и удолина, као и велики број захтевних и мање тешких планинарских и пешачких стаза.

„Неоспорна чињеница је да се на Вршачким планинама удише најчистији ваздух у овом делу Европе, бољи и од оног на Алпима. Француски стручњаци су, пре десетак година, научно утврдили да је овде негативна јонизација већа него у Давосу у Швајцарској, који се сматра за пример чистог и квалитетног ваздуха у Европи. Сходно томе, а и потврдама других научних истраживања – Вршачке планине су епицентар здравља“, каже градоначелница Вршца Драгана Митровић.

Извор:
eVrsac
Пише:
Пошаљите коментар
ЈЕСТ’ ДА СУ ИЗ БАНАТА, АЛ’ СУ ЗДРАВО ГЛАВАТИ Вукови са Вршачких планина су најкрупнији у Србији
vuk

ЈЕСТ’ ДА СУ ИЗ БАНАТА, АЛ’ СУ ЗДРАВО ГЛАВАТИ Вукови са Вршачких планина су најкрупнији у Србији

25.02.2025. 12:12 12:20