(VIDEO) DVA VRŠAČKA DRAGULJA UVRŠTENA U KLIMATSKA MESTA OD NACIONALNOG ZNAČAJA Jedinstvene prirodne lepote - mamac za turiste
Vlada Srbije usvojila je i dopunila Uredbu o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja, radi privlačenja direktnih ulaganja u sektoru usluga hotelskog smeštaja.
Ovim dopunama se klimatska mesta, Vršačko jezero i Vršački breg, dodaju na spisak banjskih i klimatskih mesta, kako bi se stvorili neophodni uslovi za privlačenje i realizaciju investicionih projekata, koji se odnose na direktna ulaganja na teritoriji Grada Vršca.
Gradsko jezero, lek iz Panonskog mora
Na obodu Vršca nalazi se veštačko jezero, koje predstavlja oazu Vrščana u vrelim letnjim danima. Jezero je površine oko 32.000 kvadratnih metara.
Stručnjaci Instituta za hidrogeologiju, pre nekoliko godina, utvrdili su da je morska voda na Gradskom jezeru drugog arteskog horizonta, sa visokim sadržajem joda, sulfata, magnezijuma i kalcijuma, koja ima konstatnu temperaturu od 25 stepeni. To je nepresušni resurs, ne samo po količini već, i po temperaturi i mineralima. Voda iz ovog izvora je odličnog kvaliteta, nema niti jedne bakterije i starija je od milion godina.
„Jezero se svakodnevno održava, kontroliše se kvalitet vode, kako bi ista bila na propisanom nivou, a kupači bezbedni. Takođe, vrši se i detaljno čišćenje priobalja i njegova dezinfekcija. U planu je novi, veliki Projekat uređenja Gradskog jezera u Vršcu i nakon mnogo godina otpočeli su radovi na njemu. Prema projektu, prva faza radova obuhvata zamenu vode, čišćenje priobalja i dezinfekciju. Nakon toga sledi kompletno čišćenje i farbanje betonske obale jezera, kao i uređenje „dečje plaže“, koja će biti nasuta sitnim belim peskom. Takođe, planirano je i opremanje plaže mobilijarom sa suncobranima i ležaljkama, kao i ugostiteljski objekat u blizini dečje plaže“, kaže gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović.
Projektom se obuhvata i sređivanje ograde oko jezera. Taj posao je pri kraju. Deo ograde do kolovoza biće vidno i zvučno nepropustan.
“Poslednjih godina intezivno se radi na uređenju obale i kreiranju zabavnih sadržaja za sve posetioce. Svake godine Turistička organizacija Grada Vršca organizuje i različita sportska takmičenja, školu plivanja za najmlađe sugrađane, dečje igraonice, muzički program i još mnogo toga. Ono što je nama, kao gradskoj upravi cilj, jeste da sve podignemo na jedan viši nivo, kako bi naši sugrađani, a i gosti mogli maksimalno da uživaju u našem Vršcu, na jednom prelepo uređenom kupalištu, uz čist vazduh i pogledu na Vršački breg. Planiranim projektom, pored zamene vode i čišćenja i dezinfekcije priobalja, plaža će se biti nasuta belim peskom, praćena mobilijarom sa suncobranima i ležaljkama, uz obavezan ugostiteljski objekat, gde će kupači moći da se osveže. Naše “Panonsko more” je već dobilo jedan kulturno-higijenski objekat prvoklasne vrednosti, ali mi ćemo naporno raditi na tome da se dovede na svetski nivo, jer naši građani zaslužuju samo najbolje”, obrazložila je gradonačelnica Vršca.
Punim plućima kroz Vršačke planine
Vršačke planine izdižu se iznad grada. Svojom visinom prijatno iznenađuju, remeteći banatsku ravnicu. Kao da je košava, svojom snagom i brzinom, nanela svu banatsku zemlju na jedno mesto. I to baš pored Vršca.
„Možemo slobodno reći da su pravo, veliko, južnobanatsko čudo, na kojem su čuda i moguća, čemu svedoče mnogi, koji su se tim čudom i izlečili. Obično se kaže da vetrovi odnose. Na Vršačkim planinama, ruže vetrova donose zdravlje“, kaže gradonačelnica Vršca.
Vršačke planine nalaze se u blizini Karpata, ali nikakve veze nemaju sa njima, kako se nekada verovalo. Pripadaju srpsko-makedonskom lancu. Po svom nastanku, spadaju u stare gromadne planine. U geološkom pogledu, osnovnu masu grade stene, paleozonske starosti, oko 260 miliona godina, koju okružuju neogeni sedimenti i sedimenti Panonskog mora. Ovakva klima i stalna vazdušna strujanja, čak četiri ruže vetrova, omogućuju razvoj raznovrsnog i bogatog biljnog i životinjskog sveta.
Vršačke planine su ostrvske, jer su nekada bile ostrva u Panonskom moru. Sa njihovih vrhova pruža se nezaboravan pogled, ka celom svetu. Između njih, nalaze se područja prostranih i dubokih presedlina, prevala, pulmea i korkana, puno livada i udolina, kao i veliki broj zahtevnih i manje teških planinarskih i pešačkih staza.
„Neosporna činjenica je da se na Vršačkim planinama udiše najčistiji vazduh u ovom delu Evrope, bolji i od onog na Alpima. Francuski stručnjaci su, pre desetak godina, naučno utvrdili da je ovde negativna jonizacija veća nego u Davosu u Švajcarskoj, koji se smatra za primer čistog i kvalitetnog vazduha u Evropi. Shodno tome, a i potvrdama drugih naučnih istraživanja – Vršačke planine su epicentar zdravlja“, kaže gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović.