ДА ЛИ ЈЕ ОВО КРАЈ АМЕРИЧКЕ ДОМИНАЦИЈЕ НА НЕБУ? Виђен мистериозни кинески супер ловац који може да лети на граници свемира – ЕВО ШТА СЕ ЗНА О ЊЕМУ!
Нови кинески борбени авион супер великог домета запрепастио је свет након што је примећен на свом првом лету.
Тајно „супер оружје“ примећено је изнад Кине, а и потврђује спекулације да ће Кинези ускоро на представити нове борбене авионе високих перформанси.
Према веб-сајту The War Zone, спекулише се да ловац има способност да лети на ивици свемира и да је дизајниран да гађа америчке авионе за рано упозоравање и танкере до којих се раније није могло доћи.
„Али изнад свега, ако би га Ваздушне снаге Народне ослободилачке армије (PLAAF) набавиле у оперативном облику, могао би да лети на велике регионалне удаљености и да кружи дужи период без подршке танкера – а то је Кини недостајало у односу на Сједињене Америчке Државе“, наводи се на сајту.
Нови млазњак је примећен како лети поред авиона Chengdu Ј-20 који припада генерацији ловаца као и амерички Ф-22.
The Var Zone саопштава да је авион примећен у дневном пробном лету заједно са авионом актуелне генерације који је послужио као летелица за потеру.
Виђен је како лети са отвореним стајним трапом, што је стандардна пракса током раних фаза тестирања, са аеродрома Chengdu Aircraft Industri Group, где се развијају кинески дронови и ловци.
Нова летелица се појавила у објавама на друштвеним мрежама откривајући велики ратни авион са три мотора, са кокпитом и крилом у стилу дијаманта без вертикалних репова - што може помоћи летелици да избегне да буде откривена на радарима.
Према речима Џастина Бронка, вишег истраживача на Roial United Services Institute (RUSI), иако је дизајн авиона „фасцинантан“, он је вероватно део кинеског регионалног развоја бомбардера/ударних борбених авиона, а не њиховог програма ловаца шесте генерације.
Он је упозорио да авион можда неће испунити стандарде које је поставио амерички NGAD (Nekt Generation Air Dominance) - иницијатива шесте генерације ваздушне супериорности Сједињених Америчких Држава - али би то могао да представља значајан скок у кинеској тактичкој ваздушној моћи способности.
Према часопису Aviation Weekly, мотори авиона се напајају једним дорзалним и два вентрална улаза. Дорзални улаз има суперсонични улаз без дивертера који побољшава прикривеност.
Чини се да су вишеструки усисници позиционирани за оптималну прикривеност и перформансе велике брзине, сугерише UK Defence Journal. Велики вентрални део трупа авиона вероватно оставља могућност за унутрашњи простор за оружје, а главни стајни трап има по два точка, што је обележје тешких ловаца-бомбардера, као што је Сухој Су-34.
Слике потенцијалног супер ловца су такође показале да постоје могући отвори за пуњење пројектила и бомби испод трупа, чиме се додатно повећава радарска невидљивост. Млазнице мотора које се налазе изнад трупа такође смањују топлотно зрачење и буку.
Ловац такође може имати аеродинамичку ефикасност која би обезбедила боље перформансе за брзе вожње и крстарење.
Даље се каже да је јасно да овај авион укључује знатно веће технологије ниске видљивости које су корак испред Ј-20, изван његовог дизајна без репа.
Пензионисани генерал британског ваздухопловства Марк Д. Кели рекао је да не би било изненађење да је Кина радила на новој генерацији борбених авиона.
Он је упозорио да Кинези „нису лутке. Они знају шта раде“.