DA LI JE OVO KRAJ AMERIČKE DOMINACIJE NA NEBU? Viđen misteriozni kineski super lovac koji može da leti na granici svemira – EVO ŠTA SE ZNA O NJEMU!
Novi kineski borbeni avion super velikog dometa zaprepastio je svet nakon što je primećen na svom prvom letu.
Tajno „super oružje“ primećeno je iznad Kine, a i potvrđuje spekulacije da će Kinezi uskoro na predstaviti nove borbene avione visokih performansi.
Prema veb-sajtu The War Zone, spekuliše se da lovac ima sposobnost da leti na ivici svemira i da je dizajniran da gađa američke avione za rano upozoravanje i tankere do kojih se ranije nije moglo doći.
„Ali iznad svega, ako bi ga Vazdušne snage Narodne oslobodilačke armije (PLAAF) nabavile u operativnom obliku, mogao bi da leti na velike regionalne udaljenosti i da kruži duži period bez podrške tankera – a to je Kini nedostajalo u odnosu na Sjedinjene Američke Države“, navodi se na sajtu.
Novi mlaznjak je primećen kako leti pored aviona Chengdu J-20 koji pripada generaciji lovaca kao i američki F-22.
The Var Zone saopštava da je avion primećen u dnevnom probnom letu zajedno sa avionom aktuelne generacije koji je poslužio kao letelica za poteru.
Viđen je kako leti sa otvorenim stajnim trapom, što je standardna praksa tokom ranih faza testiranja, sa aerodroma Chengdu Aircraft Industri Group, gde se razvijaju kineski dronovi i lovci.
Nova letelica se pojavila u objavama na društvenim mrežama otkrivajući veliki ratni avion sa tri motora, sa kokpitom i krilom u stilu dijamanta bez vertikalnih repova - što može pomoći letelici da izbegne da bude otkrivena na radarima.
Prema rečima Džastina Bronka, višeg istraživača na Roial United Services Institute (RUSI), iako je dizajn aviona „fascinantan“, on je verovatno deo kineskog regionalnog razvoja bombardera/udarnih borbenih aviona, a ne njihovog programa lovaca šeste generacije.
On je upozorio da avion možda neće ispuniti standarde koje je postavio američki NGAD (Nekt Generation Air Dominance) - inicijativa šeste generacije vazdušne superiornosti Sjedinjenih Američkih Država - ali bi to mogao da predstavlja značajan skok u kineskoj taktičkoj vazdušnoj moći sposobnosti.
Prema časopisu Aviation Weekly, motori aviona se napajaju jednim dorzalnim i dva ventralna ulaza. Dorzalni ulaz ima supersonični ulaz bez divertera koji poboljšava prikrivenost.
Čini se da su višestruki usisnici pozicionirani za optimalnu prikrivenost i performanse velike brzine, sugeriše UK Defence Journal. Veliki ventralni deo trupa aviona verovatno ostavlja mogućnost za unutrašnji prostor za oružje, a glavni stajni trap ima po dva točka, što je obeležje teških lovaca-bombardera, kao što je Suhoj Su-34.
Slike potencijalnog super lovca su takođe pokazale da postoje mogući otvori za punjenje projektila i bombi ispod trupa, čime se dodatno povećava radarska nevidljivost. Mlaznice motora koje se nalaze iznad trupa takođe smanjuju toplotno zračenje i buku.
Lovac takođe može imati aerodinamičku efikasnost koja bi obezbedila bolje performanse za brze vožnje i krstarenje.
Dalje se kaže da je jasno da ovaj avion uključuje znatno veće tehnologije niske vidljivosti koje su korak ispred J-20, izvan njegovog dizajna bez repa.
Penzionisani general britanskog vazduhoplovstva Mark D. Keli rekao je da ne bi bilo iznenađenje da je Kina radila na novoj generaciji borbenih aviona.
On je upozorio da Kinezi „nisu lutke. Oni znaju šta rade“.