ОВЕ СТВАРИ НИКАДА НЕ ДИРАЈТЕ ОДМАХ ПОСЛЕ ОЛУЈЕ Савети РХМЗ-а у случају жестоког невремена!
Снажна грмљавина, осим што може изазвати огромну материјалну штету, може угрозити и животе људи, па је не треба схватити олако.
Републички хидро-метеоролошки завод објавио је препоруке шта чинити када наступи јака олуја и како се заштитити од невремена.
Подсећања ради, за данас су најављени повремени јаки пљускови, а очекују се грмљавина и град. Прва препорука у детаљном приручнику РХМЗ је да пре олује затворите врата и прозоре од стана или куће.
Ево их таксативно:
- Ако на прозорима имате капке или ролетне, обавезно их користите. Тиме максимално штитите прозоре од удара предмета које могу да нанесу ветар или од удара зрна града, а задржаће и интезивне падавине.
- Искључите из струје све мање потребне електричне апарате (ТВ, бојлер, фрижидер....).
- Одржавајте олуке, немојте дозволити да вам олуци буду запушени. Јаке падавине могу да изазову штете на фасади, а у неким случајевима и поплаву у стану, кући, гаражи или неком другом објекту.
- Са балкона, тераса и дворишта, склоните предмете (лакше саксије са цвећем, столице и столове) које ветар може да нанесе/однесе на прозоре, врата, паркиране аутомобиле и тиме угрози сигурност људи и имовине.
- Аутомобил паркирајте у гаражу. Ако немате такву могућност, потражите место где нема старог натрулог дрвећа, необезбеђених ограда, потпорних зидова, улаза у старе и оронуле зграде, градилишта на коме је грађевинска дизалица, материјал, или скеле.
- Ако сте ван стана/куће потражите склониште, али не испод усамљеног дрвета. Безбеднији сте у аутомобилу у односу на отворени простор, јер се аутомобил понаша као Фарадејев кавез.
Како се понашати за време грмљавине
Када чујете гром већ сте у опасности. Гром може ударити и када је олујна непогода удаљена 16 километара од вас.
- Ако сте у затвореном простору (канцеларији, кући, стану, продавници ...), останите ту до престанка појаве.
- Ако сте на отвореном простору, а немате никаквих могућности да се склоните, никако немојте лећи на земљу, тада сте са целом својом површином у контакту са тлом.
- Ова површина мора да је што мања. Бољи положај је да чучнете са главом међу коленима. У овом положају избегавајте да ваша коса додирује тло.
- Ако је невремеу току, никако немојте покушавати да поправите оно што је оштећено, на пример отпао олук на згради, пале гране на аутомобил и слично. Посебно се чувајте уличних бујица.
- Ако сева или грми, немојте без преке потребе користити фиксни телефон. Безбедније је користити мобилни уређај (под условом да у том тренутку није прикључен на електромрежу). Пуњење батерије треба одложити и сачекати да појава прође.
- Избегавајте коришћење металних предмета јер су они одлични проводници електричне енергије. Престаните са активностима ако сте на пецању, или се бавите другим спортовима који захтевају употребу палица, или металних предмета.
- Посебно на пецању избегавајте графитне штапове јер су одлични проводници електричне енергије. Избегавајте вожњу чамцем на реци или језеру.
Шта радити након што прође грмљавина?
- Након што прође олујна непогода избегавајте оборене или оштећене, стубове, бандере, далеководе, трафо станице и остале објекте који служе за пренос електричне енергије.
- Никада немојте да додирујете каблове или било које металне жице које су нагореле, откинуте, или на други начин оштећене, а још увек су под електричним напајањем;
- Обично ови каблови варниче, па је лако уочити их. Чувајте се дрвећа, стубова, потпорних зидова, као и кровова зграда који су оштећени у невремену;
- Помозите другима који су у невољи. Прва помоћ често пута је од суштинске важности за спашавање живота;
- Ако нисте у стању да им помогнете на прописан начин за пружање прве помоћи, што хитније позовите службу која ће то урадити;