(ФОТО/ВИДЕО) СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА "ВОЈВОДИНА ЈЕ СРБИЈА" У Српском народном позоришту обележено 199 година од рођења Светозара Милетића
НОВИ САД: У Српском народном позоришту у Новом Саду одржана је свечана академија “Војводина је Србија”, поводом обележавања 199. годишњице рођења Светозара Милетића, на којој је говорио председник Владе Србије Милош Вучевић.
Вучевић је навео да је Милетић био сиви тић, син слободе, који је људима уливао веру и наду да ће се једном у Србији живети слободно.
-Јер само је Србија претпоставка наше слободе запамтите то! У свим другим државама опет ћемо постати сужњи и робови. Зато Србију на овим просторима морамо одбранити ако желимо слободу. Још за живота био је овенчан славом, народни трибун и вођ. А када је умро отишао је у легенду , небу под облаке. Када погледате његов споменик у Новом Саду видећете да нема неке велике разлике између њега и епских витеза и јунака из давнина. Његова је снага надчовечанска а покрет одлучан. То је позив и покрет да не дамо никоме слободу и Србију. А они који нас не успеше поразити кроз векове као народ осмислили су начин да нам подвале југословенску идеологију и цепање Србије. Мислили су да су 1974 године доношењем Устава СФРЈ извршили де јуре сецесију Војводине од Србије. То је био и увек је најболнији ударац када вам дође од вашег рода и порода.
На почетку академије емитован је кратак филм о Светозару Милетићу и његовом политичком деловању у кључним историјским тренуцима.
Митрополит новосадски и бачки Иринеј рекао је да су недавно поново заграктали гаврани сепаратизма, иако сепаратисти у становништву Војводине представљају статистичку грешку. Наводећи бројне цркве и манастире који су много старији од Војводине, казао је да је улога цркве значајна у одржању и животу Српске Војводине.
„Ако посматрамо под призмом историјских збивања, морамо схватити да ничега од свега овога, па ни овог нашег свечаног сабрања поводом рођења Светозара Милетића у Српском народном позоришту не би било без Српске православне цркве и без славне Карловачке митрополије, органске и легитимне наследнице Пећке патријаршије“, казао је митрополит Иринеј.
Он је нагласио да свугде где је црква вршила своју мисијску димензију она је не само чувала него и унапређивала и културу и идентитет српског народа.
"Ми данас треба да то драгоцено наслеђе одржимо и негујемо", оценио је митрополит Иринеј.
Срђан Граовац, управитељ Фондације „Светозар Милетић“ казао је да Милетић спада у ред националних хероја који су својим грандиозним делом задужили српски народ у том турбулентном 19. столећу када се на темељу просветитељства и националног романтизма рађала једна нова грађанска Европа.
Милетић је показао да су му интереси његовог народа важнији од свега па и сопственог у борби против мађаризације и јасне тежње владајућих политичких структура у Дунавској монархији да сломи национални дух и асимилује српски народ.
Како је рекао, он је био мост између 1848. године када је створена Српска Војводина и 1918. када су њени циљеви на великој Народној скупштини у Новом Саду коначно ортварени присаједињењем Србији, ми данас имамо обавезу да чувамо сећање на ову грандиозну личност из наше историје и да се његово дело очува у колективној свести нашег народа, „а његова личност остане узор и вечна инспирација будућим поколењима“.
„Наши проблеми данас су другачији од оних са којима се носила Милетићева генерација захваљујући између осталих и њему ми живимо у својој држави, али то не значи да су сви изазови нестали. Напротив, када све постаје релативно и пол и род, религија се проглашава за ретроградно, када потрошачко друштво намеће нове вредносне аршине у којима су имена брендова важнија од имена националних хероја, очувати национални дух идентитет биће прави изазов, али и предуслов нашег опстанка као народа у тешко и бременито време које тек долази“, нагласио је Граовац говорећи о мисији Фоондације која носи име Светозара Милетића.
Он је поновио позив да пут Нови Сад - Лозница понесе име Светозара Милетића.
„Као што је аутопут кроз Шумадију добио име по Милошу Великом, као што ће и пут који ће спајати исток и запад наше земље носити име вожда Карађорђа, тако би било верујем крајње примерено и да пут у Нови Сад - Лозница добије име по још једном великану из наше прошлости“, нагласио је Срђан Граовац.
Свечаној академији, између осталих, присуствовали су и министри у Влади Србије Немања Старовић, Никола Селаковић, Ђорђе Милићевић, председница Покрајинске владе Маја Гојковић, државни секретари и представници министарстава у Влади Србије, министри у Покрајинској влади, те представници Српске православне цркве, бројних удружења бораца и ветерана.
На данашњи дан 1826. године рођен је српски писац, новинар и адвокат Светозар Милетић.
Био је вођа Срба у Војводини у борби за национална права у Аустроугарској, градоначелник Новог Сада, посланик Српског црквеног сабора, посланик у Хрватско-славонском и Угарском сабору.
Због свог политичког деловања хапшен је и два пута осуђен, 1870. године на годину дана затвора, а 1876. године на пет година затвора.
Писао је и песме - најзначајнија је "Спасова ноћ", а најпознатија "Већ се српска застава свуда вије јавно".
Литерарни рад почео је слободарским стиховима у часопису "Славјанка", чији је био уредник и издавач. Био је први уредник листа "Застава", који је окупљао бројне српске писце и националне раднике тог доба.