(FOTO/VIDEO) SVEČANA AKADEMIJA "VOJVODINA JE SRBIJA" U Srpskom narodnom pozorištu obeleženo 199 godina od rođenja Svetozara Miletića
NOVI SAD: U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu održana je svečana akademija “Vojvodina je Srbija”, povodom obeležavanja 199. godišnjice rođenja Svetozara Miletića, na kojoj je govorio predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.
Vučević je naveo da je Miletić bio sivi tić, sin slobode, koji je ljudima ulivao veru i nadu da će se jednom u Srbiji živeti slobodno.
-Jer samo je Srbija pretpostavka naše slobode zapamtite to! U svim drugim državama opet ćemo postati sužnji i robovi. Zato Srbiju na ovim prostorima moramo odbraniti ako želimo slobodu. Još za života bio je ovenčan slavom, narodni tribun i vođ. A kada je umro otišao je u legendu , nebu pod oblake. Kada pogledate njegov spomenik u Novom Sadu videćete da nema neke velike razlike između njega i epskih viteza i junaka iz davnina. Njegova je snaga nadčovečanska a pokret odlučan. To je poziv i pokret da ne damo nikome slobodu i Srbiju. A oni koji nas ne uspeše poraziti kroz vekove kao narod osmislili su način da nam podvale jugoslovensku ideologiju i cepanje Srbije. Mislili su da su 1974 godine donošenjem Ustava SFRJ izvršili de jure secesiju Vojvodine od Srbije. To je bio i uvek je najbolniji udarac kada vam dođe od vašeg roda i poroda.
Na početku akademije emitovan je kratak film o Svetozaru Miletiću i njegovom političkom delovanju u ključnim istorijskim trenucima.
Mitropolit novosadski i bački Irinej rekao je da su nedavno ponovo zagraktali gavrani separatizma, iako separatisti u stanovništvu Vojvodine predstavljaju statističku grešku. Navodeći brojne crkve i manastire koji su mnogo stariji od Vojvodine, kazao je da je uloga crkve značajna u održanju i životu Srpske Vojvodine.
„Ako posmatramo pod prizmom istorijskih zbivanja, moramo shvatiti da ničega od svega ovoga, pa ni ovog našeg svečanog sabranja povodom rođenja Svetozara Miletića u Srpskom narodnom pozorištu ne bi bilo bez Srpske pravoslavne crkve i bez slavne Karlovačke mitropolije, organske i legitimne naslednice Pećke patrijaršije“, kazao je mitropolit Irinej.
On je naglasio da svugde gde je crkva vršila svoju misijsku dimenziju ona je ne samo čuvala nego i unapređivala i kulturu i identitet srpskog naroda.
"Mi danas treba da to dragoceno nasleđe održimo i negujemo", ocenio je mitropolit Irinej.
Srđan Graovac, upravitelj Fondacije „Svetozar Miletić“ kazao je da Miletić spada u red nacionalnih heroja koji su svojim grandioznim delom zadužili srpski narod u tom turbulentnom 19. stoleću kada se na temelju prosvetiteljstva i nacionalnog romantizma rađala jedna nova građanska Evropa.
Miletić je pokazao da su mu interesi njegovog naroda važniji od svega pa i sopstvenog u borbi protiv mađarizacije i jasne težnje vladajućih političkih struktura u Dunavskoj monarhiji da slomi nacionalni duh i asimiluje srpski narod.
Kako je rekao, on je bio most između 1848. godine kada je stvorena Srpska Vojvodina i 1918. kada su njeni ciljevi na velikoj Narodnoj skupštini u Novom Sadu konačno ortvareni prisajedinjenjem Srbiji, mi danas imamo obavezu da čuvamo sećanje na ovu grandioznu ličnost iz naše istorije i da se njegovo delo očuva u kolektivnoj svesti našeg naroda, „a njegova ličnost ostane uzor i večna inspiracija budućim pokolenjima“.
„Naši problemi danas su drugačiji od onih sa kojima se nosila Miletićeva generacija zahvaljujući između ostalih i njemu mi živimo u svojoj državi, ali to ne znači da su svi izazovi nestali. Naprotiv, kada sve postaje relativno i pol i rod, religija se proglašava za retrogradno, kada potrošačko društvo nameće nove vrednosne aršine u kojima su imena brendova važnija od imena nacionalnih heroja, očuvati nacionalni duh identitet biće pravi izazov, ali i preduslov našeg opstanka kao naroda u teško i bremenito vreme koje tek dolazi“, naglasio je Graovac govoreći o misiji Foondacije koja nosi ime Svetozara Miletića.
On je ponovio poziv da put Novi Sad - Loznica ponese ime Svetozara Miletića.
„Kao što je autoput kroz Šumadiju dobio ime po Milošu Velikom, kao što će i put koji će spajati istok i zapad naše zemlje nositi ime vožda Karađorđa, tako bi bilo verujem krajnje primereno i da put u Novi Sad - Loznica dobije ime po još jednom velikanu iz naše prošlosti“, naglasio je Srđan Graovac.
Svečanoj akademiji, između ostalih, prisustvovali su i ministri u Vladi Srbije Nemanja Starović, Nikola Selaković, Đorđe Milićević, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, državni sekretari i predstavnici ministarstava u Vladi Srbije, ministri u Pokrajinskoj vladi, te predstavnici Srpske pravoslavne crkve, brojnih udruženja boraca i veterana.
Na današnji dan 1826. godine rođen je srpski pisac, novinar i advokat Svetozar Miletić.
Bio je vođa Srba u Vojvodini u borbi za nacionalna prava u Austrougarskoj, gradonačelnik Novog Sada, poslanik Srpskog crkvenog sabora, poslanik u Hrvatsko-slavonskom i Ugarskom saboru.
Zbog svog političkog delovanja hapšen je i dva puta osuđen, 1870. godine na godinu dana zatvora, a 1876. godine na pet godina zatvora.
Pisao je i pesme - najznačajnija je "Spasova noć", a najpoznatija "Već se srpska zastava svuda vije javno".
Literarni rad počeo je slobodarskim stihovima u časopisu "Slavjanka", čiji je bio urednik i izdavač. Bio je prvi urednik lista "Zastava", koji je okupljao brojne srpske pisce i nacionalne radnike tog doba.