ПЕДИЈАТАР УПОЗОРАВА: Деца данас нити довољно спавају нити су активна колико би требало; Ове ЗДРАВЕ НАВИКЕ ИМ ТРЕБА УСАДИТИ од првог дана
Савремено доба доноси нове изазове и када је здравље деце у питању. Много времена преведеног испред екрана од малих ногу, мањак физичке активности и неправилна исхрана, доводе до појаве различитих здравствених проблема код деце.
Са чиме се педијатри данас сусрећу и како можемо превенирати ове здравствене проблеме код деце разговарали смо са др Гораном Вукомановићем, педијатром и кардиологом.
- Тужно је да данас лечимо децу од рецимо 13 година која имају по 30 килограма вишка и дајемо им лекове за хипертензију јер не можемо на други начин да им помогнемо. Медицинска наука је напредовала и дијагностика је бржа, али се све мање ради на превентиви. Педијатри немају више оне класичне превентивне прегледе.
Неопходно јо ограничити време испред екрана
Доктор Вукомановић напомиње да наша деца не спавају довољно, из много разлога, а један је такозвани скрин тајм. то јест време које дете проводе испред екрана.
- Промоција здравог начина живота почива пре свега на здравом сну, здравој физичкој активности и здравој исхрани. Препоруке којих се треба држати је да дете најмање сат времена пре одласка у кревет не треба да гледа ништа на екрану. Такође, од малена деца треба да иду напоље. Још док су бебе, шетајте их поред играшлишта да виде како се друга деца играју, чим почну да ходају, водите их напоље. Америчка академија за педијатрију забрањује да деца у прве две године гледају било шта што је дводимензионално. Међутим, некој деци ако родитљи не дају таблет или телефон, она неће да једу.
Истраживање је показало да особе које два пута недељно спавају мање од пет сати, имају три пута веће шансе да добију мождани или срчани удар. Деца која не спавају добро су касније гојазна.
- У Србији смо имали троструко повећање гојазне деце у периоду од 2000. до 2019. А у пероду ковида то је још порасло. Како се борити против тога? Управо промоцијом здравог живота, а ми би требало да дамо пример. Суштина је на време почети, јер је то онда здрава навика.
И 10 минута умерене физике активности дневно је корисно
С друге стране, седење је велики фактор ризика за развој кардиоваскуларних болести као и никотин.
- 2018. објављен је рад у Журналу спортске медицине, ја се иначе бавим и спортском дечјом медицином, где је показано да само 10 минута дневно умереног до јаког физичког вежбања уместо седења има повољне кадиометаболичке ефекте. Дакле, није тачно да немамо времена. Израчунао сам да би се бавили здравим спотом треба да потрошимо два одсто будног стања на недељном нивоу. Дакле, то се све може, само морамо на време почети. Ништа не може заменити здрав начин живота, вежбање и здрав сан.
Питали смо доктора и који су најчешћи изазови данашњих родитеља када је здавље њихове деце у питању и да ли је родитељима данас теже или лакше у односу на период пр неколико деценија.
- И теже и лакше. Теже је ако су нерационални у прикупљању информација и немају селекцију правих информација. А лакше је ако се баве стручним порталима за родитеље где ће сазнати оно што је медицинска истина и велико искуство. Не треба ићи широко, већ на права места где можете поставити и питање.
Једна од најчешћих забулуда и дилема родитеља је везана за одрастање, за рани раст и развој деце.
- Родитељи се често питају шта је добро да дете једе, када да почнемо да дајемо немлечну храну, да ли су све вакцине неопходне, и то је запрво место где педијатар може да помогне. У првим годинама и месецима су честе контроле и треба ставити све на папир и питати педијатра када дођете на контролу.
Вакцинација је један од набољих начина превенције
Једна од честих недоумица родитеља настаје и када је у питању вакцинација
- Ми имамо фантастичан програм вакцинације и то је нешто што је обавезно, али је нажалост чињеница да је један мали број људи успео да оствари невероватан утицај апсолутним неистинама да вакцине не доносе добит, него да доносе проблеме. Не постоји у историји медицине ништа боље осим прања руку тј. антистепичних процедура и вакцинације које превенирају болест. Дакле, вакцине које ми користимо су добро испитане, имају више деценијско праћење и ефект који имају је фантастичан. Тако да је то опет она забуда. Зато треба слушати педијатра.
Један од изазова данашњице, напомиње др Вукомановић, је да превазиђемо искушења која имамо, а то је веома брз техонолошки развој.
- Оно што ја препознајем као кључни проблем је отуђење деце од реалног света, они полако губе контакт са нечим где смо ми одрасли. Ми смо одрасли у природи, играли смо се по цео дан напољу, а сада се то мало променило. С једне стране то значајно утиче на здравље деце. Са друге стране то отуђење се манифестује кроз за мене изненађујућу чињеницу, да су, чини ми се, педијатри раније били доступнији у односу на време када смо ми одрастали и почињали, а ја сам почео да радим пре више од 30 година. Сада је тешко доћи до педијатра, а са друге стране, много је информација међу којима су и дезинформције и заблуде.
Родитељи најбоље познају своје дете
Доктор Вукомановић напомиње да велики значај за педијатре има сарадња са родитељима.
- Оно што родитељи свакако знају боље него ми и што ја јако поштујем како дуже радим је тај осећај за дете. Дакле, када родитељ зна – "Нешто моје дете није данас добро". Ту су маме увек склоне да мало претерају, а тате су понекада склоне да рационализују. Важно је да деца иду што пре напоље, да се што више играју, када су мали спортићи по вртићима, како расту спортски клубови или секције. Што више напоље, што више физичке активности у добром окружењу. Када се деце заједно нађу у игри, то не мора бити некаква спектакуларна спортска активност, већ да се играју заједно, то је прави пут.