ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ ПРЕД ГОСТИМА Поскупела славска трпеза, ево за који ИЗНОС треба да се ПОТРУДИТЕ
Ушли смо у сезону крсних слава, ово је добро знати.
Од 50.000 до 70.000 динара ове године кошта мрсна славска трпеза за 20 гостију и скупља је него лане, пре свега због виших цена меса. Они који славе посне славе такође очекују виши издатак за све оно што треба да се нађе на трпези. Угоститељи откривају и магичну формулу да тачно у грам израчунате колико вам треба хране, да се не баци, али и да не зафали.
Сезона крсних слава почела је 12. октобра Михољданом, славари су већ прославили Томиндан, Срђевдан и Свету Петку, а прва наредна велика слава је већ у четвртак 31. октобра - Свети Лука.
Потом, сезона јесењих и зимских слава по јулијанском календару наставља се Митровданом, Врачима, Ђурђицем, Аранђеловданом, Алимпијевданом, Светим Николом, као највећом славом у Срба, те Светим Стефаном, Светим Василијем и Јовањданом 20. јануара следеће године.
Трпеза скупља због меса и - купуса
Трошак крсне славе немогуће је прецизно израчунати јер зависи од много фактора, али генерална оцена, по речима самих домаћина, јесте да је он ове године виши него лане, пре свега, због поскупљења меса и једног изненађења на списку намирница које су потребне за славску трпезу – купуса.
Наиме, просечна цена прасећег печења сада износи 3.000 динара килограм, док је килограм јагњећег печења још скупљи, 3.500 динара. Килограм купуса, неопходног за, многи кажу, "краљицу трпезе" сарму, има просечну цену од 100 динара.
Домаћин славе Свети Лука: За храну и пиће за 20 гостију скоро 60.000.
И већина осталих намирница, без обзира да ли се набављају на пијацама или у маркетима, од меса преко поврћа, тестенина, уља и свих зачина, има више цене у односу на прошлу јесен, па тако један од домаћина који слави Светог Луку и на тај дан угошћава 20 гостију очекује укупни трошак за храну и пиће од 60.000 динара, што је, како истиче, издатак већи за скоро 10.000 динара него за ову славу 2023.
-За десет векни хлеба 1.000 динара, за предјело, које укључује руску салату, сухомеснате производе и сиреве још 8.000, пет литара супе 3.000, трошак сарме 7.000, за прасеће печење још 18.000 и, како је израчунала супруга, још 9.000 динара за пет килограма торти. Када се сабере тај трошак намирница за припрему послужења, то је 46.000 динара - набраја домаћин Драгутин из Ваљева.
По његовој рачуници, за пиће за његових 20 гостију, које је такође неопходно на славној трпези, требаће му још око 12.000 динара за газирана пића, негазиране сокове, минералну воду, жестока пића, пиво, вино и кафу.
Наравно, право обележавање крсне славе, када се искључи трпеза која је најчешће и обичајно богата, заправо су три ствари испред славске иконе - свећа, колач и жито.
Просечне цене свеће (500 динара), колача (500) и жита (400) остале су исте као и лане, али додатни трошак за обележавање овог породичног празника јесте њихово освећење, за шта свештенику приликом посете у просеку треба платити 3.000 динара.
Биће скупља и посна слава, а ево колико је коштала прошле године
Након што у новембру почне Божићни пост, следи сезона посних крсних слава, а они који их славе такође очекују да ће морати да издвоје више новца за припрему хране него пре годину дана. Подсећамо, ценовник посног менија за 20 гостију лане је био следећи:
Хлеб (10 векни) 1.000
Предјело које укључује посне кифлице, пите и ролате - 7.000
Рибља чорба (5 литара) - 2.500
Посни пасуљ - 1.500
Посна сарма (40 ком) - 3.500
Пржени шаран – (од 25 килограма шарана) - 16.000
Ситни колачи (5 килограма) - 6.000
Кетеринг и слава из кафане бржа и јефтинија варијанта
Последњих година, и то најчешће у великим урбаним срединама, један број славара одлучује се да прибегне обезбеђивању трпезе “на готово”, односно, кетеринг варијанти.
Тиме се, како објашњавају, штеди време за припрему којег најчешће нема довољно, али се у исто време избегава ризик да припремите више хране него што вам је потребно, односно, да вас славска трпеза кошта више “него што гости могу да поједу”. Та, као и услуга наруџбине славског менија из угоститељског објекта, ове године је виша у просеку од пет до 10 одсто него лане.
Кетеринг варијанта, наиме, значи да се примењују прецизни кулинарски нормативи по којима се за одрасле обезбеђује од 350 до 400 грама сланог оброка и од 100 до 150 грама слатког послужења, док за децу то износи 200 грама сланог и 100 грама слатког оброка.
Цена ове варијанте "славе на готово", зависно од тога шта изаберете да буде садржај трпезе и да ли је мени мрсни или посни, ове године се креће од 650 до 1.650 динара по особи.
Ни ова варијанта није лоша за оне "мање традиционалне" домаћине.
Коначно, комплетну славску трпезу можете добити и поруџбином из ресторана који се такође тиме баве и такође примењују кулинарски норматив количине хране "по човеку" - 150 грама предјела, 300 милилитара рибље или телеће чорбе, 200 грама пасуља или мешаног роштиљског меса, 300 грама рибе или прасећег и јагњећег печења по избору и до 50 грама ситних колача или торте.
Цена варијанте "славе из кафане" ове године се, опет зависно који је мени у питању, креће од 1.800 до 2.300 динара по особи.
Ево и магичне формуле - да не зафали, а и да се не баца!
Колико хране треба припремити, како нам кажу угоститељи, заправо је лако израчунати ако се држимо кулинарских норматива - за одрасле 350 до 400 грама сланог оброка и 100 до 150 грама слатког послужења, док за децу то износи 200 грама сланог и 100 грама слатког.
-За 20 гостију на слави то значи четири даске предјела, са ролатима, ролницама, питицама, куглицама, наћосима и сосом, ако је у питању посна слава. Али, треба избројати парчад по госту, тако да вам реално не треба шест великих, него два ролата.
Ако гост поједе 200 грама предјела, тањир чорбе од 200 милилитара, пасуља и посна сарме по 100 грама, он је већ унео скоро пола килограма хране у организам и реално “места” има за још 100 грама рибе, а у том случају за 20 људи вам свакако не треба 30 килограма рибе. Исти систем, од предјела до печења, примењује се и за мрсне славе - каже Мира Павловић, из познате ваљевске фирме која се бави кетерингом, која тврди да на овај начин никада ниједан домаћин није рекао да је нечега зафалило.
Ако наручујете кетеринг, у том случају, по госту се добија 150 грама предјела, 300 милилитара рибље чорбе, 200 грама пасуља, 300 грама рибе по избору и 30-50 грама ситних колача.
У мрсном менију, по истој грамажи, уместо рибље добија се телећа чорба, уместо пасуља мешано роштиљско месо, уместо рибе прасеће или јагњеће печење, а уместо колача торта.
Девет највећих слава до краја године
31. октобра - Свети апостол и Јеванђелист Лука
8. новембар - Свети Великомученик Димитрије (Митровдан)
14. новембар - Свети Козма и Дамјан (Врачи)
16. новембар - Свети Ђорђе (Ђурђиц)
21. новембар - Сабор Светог Архангела Михаила (Аранђеловдан)
24. новембар - Свети Мученик Стефан Дечански (Свети Мрата)
4. децембар - Ваведење Пресвете Богородице
17. децембар - Света Варвара
19. децембар - Свети Николај Чудотворац (Никољдан)
(Блиц)