DA SE NE OBRUKATE PRED GOSTIMA Poskupela slavska trpeza, evo za koji IZNOS treba da se POTRUDITE
Ušli smo u sezonu krsnih slava, ovo je dobro znati.
Od 50.000 do 70.000 dinara ove godine košta mrsna slavska trpeza za 20 gostiju i skuplja je nego lane, pre svega zbog viših cena mesa. Oni koji slave posne slave takođe očekuju viši izdatak za sve ono što treba da se nađe na trpezi. Ugostitelji otkrivaju i magičnu formulu da tačno u gram izračunate koliko vam treba hrane, da se ne baci, ali i da ne zafali.
Sezona krsnih slava počela je 12. oktobra Miholjdanom, slavari su već proslavili Tomindan, Srđevdan i Svetu Petku, a prva naredna velika slava je već u četvrtak 31. oktobra - Sveti Luka.
Potom, sezona jesenjih i zimskih slava po julijanskom kalendaru nastavlja se Mitrovdanom, Vračima, Đurđicem, Aranđelovdanom, Alimpijevdanom, Svetim Nikolom, kao najvećom slavom u Srba, te Svetim Stefanom, Svetim Vasilijem i Jovanjdanom 20. januara sledeće godine.
Trpeza skuplja zbog mesa i - kupusa
Trošak krsne slave nemoguće je precizno izračunati jer zavisi od mnogo faktora, ali generalna ocena, po rečima samih domaćina, jeste da je on ove godine viši nego lane, pre svega, zbog poskupljenja mesa i jednog iznenađenja na spisku namirnica koje su potrebne za slavsku trpezu – kupusa.
Naime, prosečna cena prasećeg pečenja sada iznosi 3.000 dinara kilogram, dok je kilogram jagnjećeg pečenja još skuplji, 3.500 dinara. Kilogram kupusa, neophodnog za, mnogi kažu, "kraljicu trpeze" sarmu, ima prosečnu cenu od 100 dinara.
Domaćin slave Sveti Luka: Za hranu i piće za 20 gostiju skoro 60.000.
I većina ostalih namirnica, bez obzira da li se nabavljaju na pijacama ili u marketima, od mesa preko povrća, testenina, ulja i svih začina, ima više cene u odnosu na prošlu jesen, pa tako jedan od domaćina koji slavi Svetog Luku i na taj dan ugošćava 20 gostiju očekuje ukupni trošak za hranu i piće od 60.000 dinara, što je, kako ističe, izdatak veći za skoro 10.000 dinara nego za ovu slavu 2023.
-Za deset vekni hleba 1.000 dinara, za predjelo, koje uključuje rusku salatu, suhomesnate proizvode i sireve još 8.000, pet litara supe 3.000, trošak sarme 7.000, za praseće pečenje još 18.000 i, kako je izračunala supruga, još 9.000 dinara za pet kilograma torti. Kada se sabere taj trošak namirnica za pripremu posluženja, to je 46.000 dinara - nabraja domaćin Dragutin iz Valjeva.
Po njegovoj računici, za piće za njegovih 20 gostiju, koje je takođe neophodno na slavnoj trpezi, trebaće mu još oko 12.000 dinara za gazirana pića, negazirane sokove, mineralnu vodu, žestoka pića, pivo, vino i kafu.
Naravno, pravo obeležavanje krsne slave, kada se isključi trpeza koja je najčešće i običajno bogata, zapravo su tri stvari ispred slavske ikone - sveća, kolač i žito.
Prosečne cene sveće (500 dinara), kolača (500) i žita (400) ostale su iste kao i lane, ali dodatni trošak za obeležavanje ovog porodičnog praznika jeste njihovo osvećenje, za šta svešteniku prilikom posete u proseku treba platiti 3.000 dinara.
Biće skuplja i posna slava, a evo koliko je koštala prošle godine
Nakon što u novembru počne Božićni post, sledi sezona posnih krsnih slava, a oni koji ih slave takođe očekuju da će morati da izdvoje više novca za pripremu hrane nego pre godinu dana. Podsećamo, cenovnik posnog menija za 20 gostiju lane je bio sledeći:
Hleb (10 vekni) 1.000
Predjelo koje uključuje posne kiflice, pite i rolate - 7.000
Riblja čorba (5 litara) - 2.500
Posni pasulj - 1.500
Posna sarma (40 kom) - 3.500
Prženi šaran – (od 25 kilograma šarana) - 16.000
Sitni kolači (5 kilograma) - 6.000
Ketering i slava iz kafane brža i jeftinija varijanta
Poslednjih godina, i to najčešće u velikim urbanim sredinama, jedan broj slavara odlučuje se da pribegne obezbeđivanju trpeze “na gotovo”, odnosno, ketering varijanti.
Time se, kako objašnjavaju, štedi vreme za pripremu kojeg najčešće nema dovoljno, ali se u isto vreme izbegava rizik da pripremite više hrane nego što vam je potrebno, odnosno, da vas slavska trpeza košta više “nego što gosti mogu da pojedu”. Ta, kao i usluga narudžbine slavskog menija iz ugostiteljskog objekta, ove godine je viša u proseku od pet do 10 odsto nego lane.
Ketering varijanta, naime, znači da se primenjuju precizni kulinarski normativi po kojima se za odrasle obezbeđuje od 350 do 400 grama slanog obroka i od 100 do 150 grama slatkog posluženja, dok za decu to iznosi 200 grama slanog i 100 grama slatkog obroka.
Cena ove varijante "slave na gotovo", zavisno od toga šta izaberete da bude sadržaj trpeze i da li je meni mrsni ili posni, ove godine se kreće od 650 do 1.650 dinara po osobi.
Ni ova varijanta nije loša za one "manje tradicionalne" domaćine.
Konačno, kompletnu slavsku trpezu možete dobiti i porudžbinom iz restorana koji se takođe time bave i takođe primenjuju kulinarski normativ količine hrane "po čoveku" - 150 grama predjela, 300 mililitara riblje ili teleće čorbe, 200 grama pasulja ili mešanog roštiljskog mesa, 300 grama ribe ili prasećeg i jagnjećeg pečenja po izboru i do 50 grama sitnih kolača ili torte.
Cena varijante "slave iz kafane" ove godine se, opet zavisno koji je meni u pitanju, kreće od 1.800 do 2.300 dinara po osobi.
Evo i magične formule - da ne zafali, a i da se ne baca!
Koliko hrane treba pripremiti, kako nam kažu ugostitelji, zapravo je lako izračunati ako se držimo kulinarskih normativa - za odrasle 350 do 400 grama slanog obroka i 100 do 150 grama slatkog posluženja, dok za decu to iznosi 200 grama slanog i 100 grama slatkog.
-Za 20 gostiju na slavi to znači četiri daske predjela, sa rolatima, rolnicama, piticama, kuglicama, naćosima i sosom, ako je u pitanju posna slava. Ali, treba izbrojati parčad po gostu, tako da vam realno ne treba šest velikih, nego dva rolata.
Ako gost pojede 200 grama predjela, tanjir čorbe od 200 mililitara, pasulja i posna sarme po 100 grama, on je već uneo skoro pola kilograma hrane u organizam i realno “mesta” ima za još 100 grama ribe, a u tom slučaju za 20 ljudi vam svakako ne treba 30 kilograma ribe. Isti sistem, od predjela do pečenja, primenjuje se i za mrsne slave - kaže Mira Pavlović, iz poznate valjevske firme koja se bavi keteringom, koja tvrdi da na ovaj način nikada nijedan domaćin nije rekao da je nečega zafalilo.
Ako naručujete ketering, u tom slučaju, po gostu se dobija 150 grama predjela, 300 mililitara riblje čorbe, 200 grama pasulja, 300 grama ribe po izboru i 30-50 grama sitnih kolača.
U mrsnom meniju, po istoj gramaži, umesto riblje dobija se teleća čorba, umesto pasulja mešano roštiljsko meso, umesto ribe praseće ili jagnjeće pečenje, a umesto kolača torta.
Devet najvećih slava do kraja godine
31. oktobra - Sveti apostol i Jevanđelist Luka
8. novembar - Sveti Velikomučenik Dimitrije (Mitrovdan)
14. novembar - Sveti Kozma i Damjan (Vrači)
16. novembar - Sveti Đorđe (Đurđic)
21. novembar - Sabor Svetog Arhangela Mihaila (Aranđelovdan)
24. novembar - Sveti Mučenik Stefan Dečanski (Sveti Mrata)
4. decembar - Vavedenje Presvete Bogorodice
17. decembar - Sveta Varvara
19. decembar - Sveti Nikolaj Čudotvorac (Nikoljdan)
(Blic)