И Еквадор данас бира председника
КИТО: Грађани Еквадора данас бирају председника у одлучујућем кругу, а од исхода ће зависити да ли ће Еквадор окренути страницу после деценије власти радикалног економисте Рафаела Корее и да ли ће и та латиноамеричка земља скренути удесно, а резултат избора би могао да одлучи и судбину оснивача Викиликса Џулијана Асанжа.
У одлучујућем кругу гласања надмећу се Ленин Морено, кога је социјалистички председник Кореа номиновао за председничког кандидата и свог наследника, и конзервативни бивши банкар Гиљермо Ласо, преноси АФП.
Ласо је у првом кругу прошлог месеца био другопласиран, са 28 одсто гласова, док је за Морена гласало 39 одсто бирача.
Међутим, анкете су показале да Морено у другом, одлучујућем кругу гласања има незнатну предност у односу на свог противкандидата Ласа.
Председничка трка је и показатељ политичке климе у Латинској Америци, где већ више од 10 година левичарска моћ слаби, па су тако Аргентина, Бразил и Перу већ прешли на десничарску владавину протеклих месеци, у тренутку када регион тоне у рецесију, а левичарски лидери се хватају у коштац с корупционашким скадандалима.
Захваљујући високим ценама извоза нафте, Еквадор је забележио чврст привредни раст од 4,4 одсто годишње у просеку током првих осам година Кореиног председничког мандата, али је средином 2015. почео да запада у рецесију.
Кореа је стекао одане присталице међу сиромашнима захваљујући издашним социјалним давањима која су помогла да се стопа сиромаштва смањи са 36,7 одсто на 23,3 одсто у земљи са 16 милиона људи, али се он такође суочава са оптужбама за корупцију и убирање прихода од високих цена нафте.
Аналитичари сматрају да ће данашње гласање бити избор између опција против владе и страха међу неким деловима становништва да ће изгубити оно што су добили у протеклих 10 година.
С друге стране, Ласо (61) је уједино опозиционе гласове иза својих обећања о отварању нових радних места, али је запретио и да ће одузети политички азил Асанжу, који од 2012. живи у амбасади Еквадора у Лондону како би избегао хапшење и изручење Шведској где га кривично гоне на основу оптужби за силовање.
Асанж, који пориче те оптужбе, страхује и да ће га Шведска послати у САД где би му се судило за објављивање стотина хиљада тајних америчких војних и дипломатских докумената 2010. године.
Кореа, отворени критичар САД, дозволио је својевремено Асанжу да борави у еквадорској амбасадри, подсећа француска агенција.
Фото: ЕПА/Јосé Јáцоме