У Горњем Подунављу засађено 30.000 стабала У ЕВРОПСКОМ АМАЗОНУ 36 ХЕКТАРА НОВЕ ШУМЕ
У Специјалном резервату природе „Горње Подунавље“, познатом као Европски Амазон, успешно је завршена садња више од 30.000 садница црне и беле тополе, храста и врбе на површини од 36 хектара.
Ову еколошки значајну акцију спровели су WWF Адриа-Србија и ЈП „Војводинашуме“, у оквиру пројекта „Обнова Европског Амазона“.
Обнова поплавних шума – кључ за очување природе
Ова иницијатива представља велики корак у обнови поплавних шума, које играју кључну улогу у очувању биоразноврсности и борби против климатских промена. Европски Амазон је петодржавни резерват биосфере Мура-Драва-Дунав, који је УНЕСЦО прогласио својом баштином у септембру 2021. године.
Представници WWF Адриа-Србија и донатора пројекта, стручњаци из организације Ендангеред Ландсцапес анд Сеасцапес (ЕЛСП), обишли су локалитет Горњег Подунавља како би проценили ефекте садње и будуће кораке у очувању овог драгоценог екосистема.
Садња шума – одговор на климатске промене
Наташа Калауз, извршна директорка WWF-Adrije, нагласила је да ће ефекти ублажавања климатских промена постати видљиви у наредној деценији, када ће природа, али и будуће генерације, осетити значај уложеног труда у обнову екосистема.
С друге стране, Марко Маринковић, извршни директор ЈП „Војводинашуме“ за шумарство, екологију и развој, истакао је да су поплавне шуме од суштинске важности за очување екосистема.
– Осим што природно задржавају воду и штите од поплава, оне повећавају апсорпцију угљен-диоксида, чиме директно смањују ефекте климатских промена и јачају отпорност екосистема на будуће изазове – рекао је Маринковић.
Горње Подунавље – симбол међународне еколошке сарадње
Горње Подунавље није само биодиверзитетски драгуљ, већ и симбол међународне сарадње у области очувања природе. Садња аутохтоних врста дрвећа представља конкретан корак ка обнови природне равнотеже, осигуравајући дугорочну заштиту бројних биљних и животињских врста, од којих су многе угрожене услед губитка станишта.
Ова акција је још један доказ да улагање у природу доноси вишеструке користи, не само за локални екосистем, већ и за целокупну борбу против глобалних еколошких изазова.