overcast clouds
18°C
15.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За новосадске малишане већ три године бесплатан вртић! Током Вучевићевог мандата уписан рекордан број деце у забавишта, плате васпитачица готово дуплиране

26.07.2023. 07:55 08:41
Пише:
Фото: Printscreen Instagram milosvucevic/Dnevnik.rs

Након болног и трагичног Другог светског рата, започиње динамичан развој Новог Сада. Развој се огледао на економском, образовном и друштвеном пољу али и на пољу социјалне заштите и бриге према најмлађим. Чињеница да је Нови Сад постао индустријски центар наметнула је проблем чувања деце чији  су родитељи  радили у привреди и друштвеним делатностима. У првих десет година од ослобођена, отворено је десетак  обданишта, средином шездесетих тај број се попео на тридесет и два објекта. Пред школску 1981/82 годину,  радом Предшколске установе, „Радосно детињство“ било је обухваћено  10600 деце.

Милош Вучевић, као Градоначелник Новог Сада, чинио све како би се дугови санирали

Од времена краја седамдесетих година економија Југославије је упала у велику  кризу што се свакако превасходно огледало у паду животног стандарда грађана и смањењу износа буџетских издвајања за предшколско образовање. Затим су уследили ратови, санкције, пљачкашка приватизација и велика светска економска криза 2008. године. 

У моменту када је Српска наредна странка преузела власт у Новом Саду, дуг ПУ „Радосно детињство“ у септембру 2012. године износио је преко милијарду динара. Бројне тужбе запослених, дуговања према добављачима, бројна нерешена питање због неуспеле изградње Централне кухиње као и бројне друге афере нарушиле су углед и поставиле питање опстанка ове установе. Писац ових редова био је сведок бројних скупштинских расправа али директних акција у којима је Милош Вучевић, као Градоначелник Новог Сада,  чинио све како би се дугови санирали, побољшао материјални положај запослених и наравно побољшали услови у којима наши најмлађи суграђани проводе време. У тим моментима деловао је као прави син Новог Сада,  знајући важност овог система образовање за будућност Српске Атине.

Завршена изградња Централне кухиње

Када је Вучевић напустио дужност Градоначелника у Предшколску установу радосно детињство било  је уписао 17300 деце што је представљао до тада забележен рекордан број. Број уписане деце 2012. године износио је 15700 деце. Поређењем ова два податка добијамо јасан доказ успешног економског напретка и успеха пронаталитетне политике Града Новог Сада. Током Вучевићевог мандата изграђено је чак пет нових вртића, а у 11 објекта је урађено проширење капацитета и побољшање услова рада. Између осталог, подсећања ради, завршена је изградња  Централне кухиње и објеката у Радничкој улици 20,  Ветернику, Ораховој улици и Сајлову  што је омогућило упис нових 1231 малишана.

Плате васпитачица 2012. године биле 35.000 динара

Када је Вучевић преузео дужност Градоначелника 2012. године  васпитачице  у Радосном детињству су имале плату око 35.000 динара , а када је постао министар одбране тај износ  је био готово био дуплиран. Вучевић је у јавним наступима увек  напомињао да је пуно учињено на побољшању положаја запослених али да ту мора још виде да се уради.

Године 2019. донета је важна одлука да вртићи у Новом Саду постану бесплатни

 Сада већ давне 2015. године донета је одлуку о давању  субвенција за боравак деце у приватним вртићима, а 2019. године донета је важна одлуку да вртићи у Новом Саду постану бесплатни. Све су ово биле далекосежне и стратешке мере које су омогућиле да Нови Сад буде један од ретких градова у региону који се успешно бори са негативним демографским прираштајем. Ако прихватимо мисао да будућност почива на младима, у политичком завештању бившег градоначелника Вучевића, јасно видимо решеност да се градска политика развоја базира управо на ово мисли.  Улагањем у образовање створен је образац који ће у будућим деценијама омогућити равномеран и одрживи економски развој Новог Сада.

Петар Ђурђев, историчар

Пише:
Пошаљите коментар