МАНДАТАР ЂУРО МАЦУТ ПРЕД ПОСЛАНИЦИМА: „Србија је уморна од подела – време је за праштање и реформе“
Посебна седница Народне скупштине, на којој се разматра избор нове Владе Србије, почела је данас око 10 часова.
На седници, која има само једну тачку дневног реда, мандатар Ђуро Мацут изнеће програм владе и састав кабинета који ће предводити.
У сали је присутно 173 посланика, док је део опозиције, како су најавили, одлучио да не присуствује седници о избору нове Владе Србије.
Кандидат за председника владе Ђуро Мацут доставио је јуче Скупштини предлог за састав Владе Србије, заједно са биографијама предложених чланова. Нова влада имаће, као и до сада, 31 члана, а у односу на претходну владу коју је предводио Милош Вучевић, трећина ће бити нови министри.
Мандатар Мацут изашао је за говорницу, након чега је поздрављен дугим аплаузом. Експозе је започео речима: „Народе, српски…“, цитирајући кнеза Милоша Обреновића, којима се обратио тадашњој скупштини у 19. веку.
- Народе српски, љубезна браћо моја, сад ми се, браћо, чини да сам дужност своју точну и совјесну испунио с пожртвовањем живота мог и здравља мог. Испунио сам је као човек, као син отечества, као љубитељ рода и као правитељ ваш. Совјест моја сведочи ми да сам све што сам знао и што је од мене зависило употребио на корист не само моју и моје фамилије, него и на корист свију вас и све остале браће наше. Да ми је свагда ваша корист од моје користи не само нераздвојива била, него да сам свагда вашу корист моју препочитавао, то сведоче дела моја, сведочиће и они са којима сам радио да вас до ове тачке доведем - рекао је Мацут цитирајући Обреновића.
Поручио да је најважнија дужност носилаца власти, али и свих грађана, да се служи отаџбини и да заједнички и уједињени дођемо до циља општег добра и напретка нашег народа.
Истакао је да све што тај дом треба да ради и све што треба да раде људи који се налазе у том дому јесте дужност да се служи отаџбини.
- Та дужност погађа све људе, највише оне који су на најистакнутијим државним функцијама, али и сваког нашег грађанина, био он земљорадник, студент, професор, службеник, војник, судија или било која друга професија. Ако тај осећај имамо сви, и ако је интерес опстанка наше државе изнад свих других интереса, онда ћемо срећно извршити све своје обавезе и предати Србију бољу и уређенију будућим генерацијама - истакао је Мацут.
Мацут је додао да му је председник Србије Александар Вучић учинио част указавши му поверење.
Нагласио је потребу за реформом образовања.
– Србија је уморна од подела и блокада, нико не сме имати више права од других – рекао је Мацут, нагласивши да мора да се зна ко је ученик, а ко професор.
– Функционисање школа и факултета мој је приоритет. Нико не сме имати више права од других – поновио је Мацут, истичући да је држава Србија светиња због свих жртава које су положиле своје животе да бисмо ми данас живели у слободи.
Наставио је поруком помирења: Србија је уморна од подела – предложио је да се прашта, да се измиримо.
- Позивам на хитан дијалог! Моја врата су вам отворена 24 сата, 7 дана у недељи -поручио је Мацут нагласивши да Србија не може више да чека те позвао на хитан дијалог и решавање тренутне ситуације те повратак у школе и на факултете.
Наиме, Мацут је позвао на хитан дијалог све чиниоце у високом школству, укључујући и све ректоре, проректоре, декане и све студенте, како би се кроз дијалог пронашла прихватљива решења и омогућио наставак универзитетског рада у Србији.
"Ово стање, какво сада имамо, директна је претња по опстанак наших универзитета и то стање мора да се прекине. Ово је мој лични став и тражим вашу подршку, да то буде од данас став државе, да институције система функционишу и да нико не сме да узурпира права других, зарад политичких или било којих других интереса", рекао је Мацут представљајући експозе током друге посебне седнице Нардоне скупштине.
Како је навео, функционисање универзитета треба да буде у складу са потребама савременог друштва и на корист широј друштвеној заједници, додајћи да ће држава да омогућу једнака права свима.
"Уколико задобијем ваше поверење, поручујем свима, да су и моја врата отворена 24 часа, седам дана у недељи и да решавамо сва отворена питања на добробит државе и народа, и да ћу и ја ићи, где год да кажу да треба да дођем, да разговарамо. Позивам и молим на хитност у поступању, јер Србија не може у недоглед да чека, ова ствар се мора решити хитно. Оклевати нећемо и не смемо", рекао је Мацут.
У говору је навео да тражи подршку народних посланика, како би започео национални дијалог о дефинисању стања у српској просвети и науци.
"Неприхватљиво је да школе не раде и да се не примењују одредбе Закона о штрајку. Основне и средње школе морају да се врате својој мисији образовања, али и васпитања деце. Наставни кадар такође мора бити свестан своје основне мисије и бити га достојан. Њихова одговорност према друштву огромна је, а ресурс којим управљају и који образују су наша деца. Самим тим, одговорност за функционисање овог система мора да буде наглашена", рекао је Мацут.
Од министара очекује енергичност и мобилност
Кад је реч о будућим министрима, нагласио је да од њих очекује енергичност и мобилност и најважније да више буду с народом те да се рад владе не ограничава само на Београд него и одлазак у друге градове и делове Србије где решавање проблема то захтева.
Мацут предлаже да се високо школство измести из Министарства просвете и придружи ресору науке, као и да се уведу тестови за рано уочавање талената.
Мацут је говорио о вештачкој интелигенцији, даљем раду на побошљању путне инфраструктуре која треба да побољша квалитет живота грађана у читавој земљи.
- Србија остаје посвећена европском путу и регионалној сарадњи, нагласио је и касније током експозеа додао да Србија не приступа ЕУ из позиције молбе него из уверења.
Као један од циљева у 2027. години, навео је просечну плату од 1.400 евра, те просечну пензију и минималну зараду од 650 евра.
Осврнуо се на актуелне али и планиране инфраструктурне и грађевинске пројекте широм Србије додавши да се да се градња метроа одвија планираном динамиком и да ће прва линија бити од Миријева до Железника.
Мацут је у експозеу рекао да ће се наставити тренд раста плата наставничког кадра како би се обезбедило да њихова почетна плата буде бар једнака просечној плати на републичком нивоу и поручио да је непходна коренита реформа наставног плана и програма, како би се обезбедило образовање које одговара савременим потребама тржишта рада.
- Континуирани раст плата у просвети је основни приоритет и то је најважнији аспект привлачења квалитетних људи у наставнички позив. У 2025. години плате су повећане 11 одсто од јануара и још пет одсто од марта. Почетна плата наставника сада износи 101.000 динара, а учитеља и разредног старешине 108.000 динара. Од 1. октобра ове године следи повећање од додатних пет одсто, што ће чинити раст плата у просвети од 22 одсто за само 10 месеци. Након повећања плата у октобру, почетна плата наставника ће бити већа од 106.000 динара, а учитеља и разредног старешине 113.000 динара, рекао је мандатар.
Мацут истиче да је неопходно да се наставни план и програм прилагоде потребама индустрије и развоју кључних вештина које тржиште тражи, али и да се настави са подршком дуалним програмима у средњем и високошколском образовању.
- Превенција, као и благовремено реаговање државних институција у ситуацијама насиља које укључује децу биће висок приоритет нове владе. Основ за координисано деловање свих седам ресора који поступају по овом питању постављен је уз платформу 'Чувам те'. Та платформа, која на једном месту интегрише све алате за темељну превенцију и сузбијање насиља које укључује децу, веома је значајан показатељ важности синергије, додао је мандатар.
О Косову и Метохији
- Косово и Метохија остаје централно питање од највишег националног интереса а очување територијалног интегритета и суверенитета један од најзначајнијих спољнополитичких приоритета, да се дијалог води отворено и искрено.
- Не одустајемо од својих принципа, али не одбијамо дијалог - нагласио је он.