СУТРА ЈЕ СВЕТСКИ ДАН ГРАДОВА Одрживост урбанизације могућа уз коришћење соларног потенцијала
Светски дан градова, који ће бити обележен сутра, 31. октобра, идеална је прилика за осврт на изазове и могућности које урбанизација доноси. Тај дан посвећен је истицању важности одрживог развоја градова и њихових заједница, наглашавајући потребу за паметним решењима која могу унапредити квалитет живота.
Предвиђа се да ће се у градовима до 2050. године населити чак 70 одсто становништва тако да се у свету, где је већ више од половине популације урбанизовано, градови суочавају с проблемима загађења, прекомерне потрошње ресурса и климатских промена. Одрживи развој урбаних средина није само опција – то је нужност за очување планета и побољшање свакодневног живота грађана.
Управо паметни градови представљају концепт који интегрише технологију и иновације у урбаном планирању, како би се створиле отпорније и ефикасније заједнице. Паметни градови користе дигиталне алате и сензоре за праћење ресурса, побољшање јавних услуга и смањење трошкова, а кроз оптимизацију саобраћаја, управљање отпадом и повећање енергетске ефикасности, не само да се смањује карбонски отисак , већ се и ствара одрживије окружење за становнике.
У оквиру концепта паметних градова, соларна енергија игра кључну улогу. Као један од најчистијих и најдоступнијих извора енергије, соларна енергија има потенцијал да драстично смањи емисију гасова са ефектом стаклене баште и употребу фосилних горива. Само улагањем у соларне панеле и друге облике обновљиве енергије, градови могу обезбедити дугорочну енергетску сигурност и еколошку одрживост. Имплементацијом соларних панела и употребом соларне енергије, побољшао би се квалитет ваздуха и животне средине.
Изражавајући своју одговорност за заштиту животне средине и спроводећи своју енергетску транзицију, нафтне компаније широм света почеле су да активно инвестирају у обновљиве изворе енергије и улажу у одрживе пројекте, па је тако шпанска компанија „Репсол“ најавила да планира да постигне нулту емисију угљен-диоксида до 2050. године. Томе тежи и компанија „БП“ из Уједињеног Краљевства, која је поред пројеката соларне енергије, почела и да инвестира у ветроелектране. Норвешка компанија „Equinor“ такође је почела да улаже у ветроелектране на мору и има амбицију да постане водећи играч у коришћењу енергије са што нижим емисијама угљен-диоксида.
Све више компанија показује како традиционалне нафтне и гасне компаније могу еволуирати и прилагодити се новим енергетским трендовима, истовремено се фокусирајући на одрживост.
Допринос и подршка развоју локалних заједница део је дугогодишње праксе и стратегије одрживог развоја компаније НИС, која се такође активно ангажује у пољу коришћења соларне, али и других облика обновљиве енергије. НИС је прва компанија у Србији која је расписала и самостално финансира конкурс за изградњу соларних електрана на установама од јавног значаја у 13 локалних самоуправа, у оквиру програма друштвене одговорности „Заједници заједно“, а под слоганом „Заједно за зелену енергију“. Средства у износу од 144 и по милиона динара намењена су установама у области образовања и науке, здравства, социјалне заштите, културе и спорта, које су пријавом на конкурс показале спремност да користе обновљиве изворе енергије, као и висок ниво свести о значају одговорног односа према природним ресурсима и животној средини.