SUTRA JE SVETSKI DAN GRADOVA Održivost urbanizacije moguća uz korišćenje solarnog potencijala
Svetski dan gradova, koji će biti obeležen sutra, 31. oktobra, idealna je prilika za osvrt na izazove i mogućnosti koje urbanizacija donosi. Taj dan posvećen je isticanju važnosti održivog razvoja gradova i njihovih zajednica, naglašavajući potrebu za pametnim rešenjima koja mogu unaprediti kvalitet života.
Predviđa se da će se u gradovima do 2050. godine naseliti čak 70 odsto stanovništva tako da se u svetu, gde je već više od polovine populacije urbanizovano, gradovi suočavaju s problemima zagađenja, prekomerne potrošnje resursa i klimatskih promena. Održivi razvoj urbanih sredina nije samo opcija – to je nužnost za očuvanje planeta i poboljšanje svakodnevnog života građana.
Upravo pametni gradovi predstavljaju koncept koji integriše tehnologiju i inovacije u urbanom planiranju, kako bi se stvorile otpornije i efikasnije zajednice. Pametni gradovi koriste digitalne alate i senzore za praćenje resursa, poboljšanje javnih usluga i smanjenje troškova, a kroz optimizaciju saobraćaja, upravljanje otpadom i povećanje energetske efikasnosti, ne samo da se smanjuje karbonski otisak , već se i stvara održivije okruženje za stanovnike.
U okviru koncepta pametnih gradova, solarna energija igra ključnu ulogu. Kao jedan od najčistijih i najdostupnijih izvora energije, solarna energija ima potencijal da drastično smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte i upotrebu fosilnih goriva. Samo ulaganjem u solarne panele i druge oblike obnovljive energije, gradovi mogu obezbediti dugoročnu energetsku sigurnost i ekološku održivost. Implementacijom solarnih panela i upotrebom solarne energije, poboljšao bi se kvalitet vazduha i životne sredine.
Izražavajući svoju odgovornost za zaštitu životne sredine i sprovodeći svoju energetsku tranziciju, naftne kompanije širom sveta počele su da aktivno investiraju u obnovljive izvore energije i ulažu u održive projekte, pa je tako španska kompanija „Repsol“ najavila da planira da postigne nultu emisiju ugljen-dioksida do 2050. godine. Tome teži i kompanija „BP“ iz Ujedinjenog Kraljevstva, koja je pored projekata solarne energije, počela i da investira u vetroelektrane. Norveška kompanija „Equinor“ takođe je počela da ulaže u vetroelektrane na moru i ima ambiciju da postane vodeći igrač u korišćenju energije sa što nižim emisijama ugljen-dioksida.
Sve više kompanija pokazuje kako tradicionalne naftne i gasne kompanije mogu evoluirati i prilagoditi se novim energetskim trendovima, istovremeno se fokusirajući na održivost.
Doprinos i podrška razvoju lokalnih zajednica deo je dugogodišnje prakse i strategije održivog razvoja kompanije NIS, koja se takođe aktivno angažuje u polju korišćenja solarne, ali i drugih oblika obnovljive energije. NIS je prva kompanija u Srbiji koja je raspisala i samostalno finansira konkurs za izgradnju solarnih elektrana na ustanovama od javnog značaja u 13 lokalnih samouprava, u okviru programa društvene odgovornosti „Zajednici zajedno“, a pod sloganom „Zajedno za zelenu energiju“. Sredstva u iznosu od 144 i po miliona dinara namenjena su ustanovama u oblasti obrazovanja i nauke, zdravstva, socijalne zaštite, kulture i sporta, koje su prijavom na konkurs pokazale spremnost da koriste obnovljive izvore energije, kao i visok nivo svesti o značaju odgovornog odnosa prema prirodnim resursima i životnoj sredini.